Açık
  • EURO
  • DOLAR

10 MAYIS PSİKOLOGLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Aksaray Güncel - Mayıs 10, 2019 14:53 A A

Psikolog olmak, insanın olduğu, duygunun bulunduğu yerde olmak demek.
Sadece mutluluğun olduğu yerde ya da sadece acının olduğu yerde olmak değil psikolog olmak, insanın olduğu, duygunun bulunduğu yerde olmak demek.

İnsanların ruh dünyasına dokunan, şekil veren ender insanlardan biri psikologlar.  10 Mayıs onların, psikologların günü.  Her geçen gün onlara ihtiyacın daha da arttığı dünyamızda değer ve önemlerini bir kez daha hatırladık.

Aksaray Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti olarak Aksaray’daki tüm psikologların gününü kutlarız.

Bunları kaleme alma sebebim   UYUMA FED Psikologu (Uyuşturucu İle Mücadele Federasyonu) Yönetim Kurulu Üyesi ve Aksaray Egitim ve Araştırma Hastanesinde bu hafta göreve başlayan  Psikolog Ahmet Bektaş bize bu konuda bilgi vererek psiklogların toplumumuz açısından önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

“Psikolog hep sohbet eden kişi olarak bilinir oysaki Mevlana’nın dediği gibi “Sohbet vardır, keskin bir kılıca benzer; bostanı, ekini kış gibi kesip biçer. Sohbet vardır, ilkbahar gibidir. Her tarafı yapar, sayısız meyveler verir”. Psikolog sohbeti psikoterapidir ve farklıdır. Gelen bilir, ihtiyacı olana anlatır… Gelen danışanların pek çoğu “Mesleğiniz çok zor, nasıl dertleri dinliyorsunuz, siz dolmuyor musunuz, siz kendinizi kötü hissedince ne yapıyorsunuz, ne güzel siz her sorununuzu çözüyorsunuzdur, sizin çevreniz ne mutludur hemen yanlarında bir psikolog var” şeklinde çeşitli şeyler söylerler. Benimse verdiğim cevap “mesleğimi çok seviyorum, eğer sevmesem yapamazdım ve sizin dediğiniz gibi hissedebilirdim, ancak o kadar farklı ki insanlar ruhsal dünyalarına dokunmama izin veriyor ve her bir kişi bir diğerinden farklı, herkesin yaşantısı bizlere çok şey öğretiyor aslında ve ben de bana gelenlerden çok şey öğrendim” diyorum. “Ayrıca kimi zaman kendi söküğümüzü dikemediğimiz zamanlar da olduğunda bizlerin de danışmak için terapistlere gittiğimizi ve bunun zayıflık değil aksine bir yol haritası edinip, farklı giden yolları fark etmek için sağlıklı bir seçenek olduğundan bahsediyorum”. “Siz ne kolay atlatırsınız sıkıntılarınızı ölümleri” diyenlere ise; Benim psikolog olmam katı duygusuz olmam demek anlamına gelmiyor. Ben de gerektiğinde ağlıyorum, sinirleniyorum, öfkeleniyorum, hayal kırıklığına kapılıyorum ki bunlar insanca duygular ve ayrıca ben de kayıplarım olduğunda bir süreç yaşıyorum ruhsuz bir insan değilim” diye cevap veriyorum. Bir kısmı şaşırarak bakıyor bir kısmı da haklısınız diye onaylıyor. Her psikolog farklı terapiler ile danışanlarına yaklaşır ancak en önemlisi ilk anlaşmayı sağlayabilmektir. Önyargısızca gelindiğinde karşılıklı olarak iletişim güzel sağlanır ve iyi sonuçlanır. Bizler biliriz ki ağızdan çıkan söz ok gibidir, o yüzden sözün gittiği yere, sözün geldiği yere çok çok dikkat ederiz. Zedelemeden, zedelenmeden yaşamayı göstermek işimiz. Psikolog olmak bu mesleği yapmak hem kendi dünyamızdan bir zaman için arınıp psikolog kimliği ile karşımızdakiyle empati yapıp, mantığa uygun şekilde sorunlara yaklaşıp çözüm yollarını fark ettirip bulmalarında yardımcı olmamızı gerektiriyor hem de hatalı çarpıtılmış düşüncelerin doğru halini görmelerini sağlamamızı, ayrıca eğer kişi ilaç tedavisi içindeyse ilaç tedavisi bitiminde tek başına ayakta kalmanın yollarını öğretip, kendilerine güven aşılamamızı ve gerçek güçlerini fark etmelerini, dolayısıyla gerçek kendilerini bulmalarını sağlamamızı gerektiriyor. Sadece mutluluğun olduğu yerde ya da sadece acının olduğu yerde olmak değil psikolog olmak, insanın olduğu, duygunun bulunduğu yerde olmak demek. Bir psikolog eğer gün bitiminde yorgun ama mutluysa o zamanlar çok önemlidir. Sadece bir güler yüz, gözünün feri gitmiş bir insanın gözündeki ışıltıyı görebilmek, iyi ki varsınız denmesini duymak en çok istenendir. İşte psikolog için asıl mutluluk budur” dedi

Bu haber 1707 kez okundu.
1.707 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 14:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.