12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

50 Kişilik Girişimcilik Kursu Başlıyor

Aksaray Güncel - Ocak 31, 2019 09:18 A A

2019 yılının ilk ayında girişimcilik kursları hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 765 girişimci adayı başarılı eğitim programlarının ardından işyerlerini açarak çalışma hayatı içerisinde girişimci olarak yerlerini aldılar. 2019 yılında da girişimci sayısını artırmak için Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Aksaray Ticaret Borsası iş birlikteliğinde 50 kişilik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi protokolüne imza atıldı.

Aksaray Ticaret Borsası, KOSGEB, İŞKUR, Kadın Girişimciler Kurulu, Aksaray Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, İş´te Kadın Güç´te Kadın Derneği ve Aksaray Engelli Anneler Derneği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan “Girişimcilik Kursları” devam ediyor. Genç girişimciler tarafından yoğun ilgi gören Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri girişimcilerden gelen talep üzerine ihtiyaç doğrultusunda 50 kişilik girişimcilik kursu açılıyor. Müracaatlar bizzat girişimciler tarafından İŞKUR ´da gerçekleşiyor.

SON MÜRACAAT TARİHİ 7 ŞUBAT 2019

Son müracaat tarihi 7 Şubat 2019 olup, müracaat edeceklerin bizzat İŞKUR ´a müracaatı ve E-Devlet şifresi ile KOSGEB üzerinden işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursu iki grup halinde 14 – 17 Şubat, 18 – 21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Aksaray il ve ilçelerinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan ve kendi işyerlerini açan girişimcilerin başarılı performansları genç girişimci adayları açısından girişimcilik kurslarının tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

İSTİHDAMDA DAHA FAZLA KADIN ELİ PROTOKOLÜ

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ ve Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit ÖZKÖK tarafından 75 kişilik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursu protokolü imzalandı. İŞKUR İl Müdürü Mahmut AKKUŞ konuşmasında bilhassa Ticaret Borsası iş birlikteliği içerisinde düzenlemiş olduğumuz bu kurslarımıza dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kendi işinin patronu olmak isteyen gençlerimiz, kadınlarımız ve engelli vatandaşlarımıza öncelik verme arzusundayız. Sayın Valimiz Ali MANTI ‘nın himayelerinde Ticaret Borsasında İŞKUR, Ticaret Borsası, Kadın Dernekleri ve Platformları ile işbirliği içerisinde “İstihdamda Daha Fazla Kadın Eli Protokolü” imzalandı. Bu protokol çerçevesinde bugün bilhassa Aksaray genelinde girişimci kadın adaylarımıza ulaşmak istiyoruz. Hedefimiz iş arayan değil, işveren girişimciler olarak çalışma hayatı içerisinde yer almalarıdır. Bilindiği üzere ilimiz kadın istihdamında 4. sırada yer almaktadır. Bilhassa bir önceki yıla göre %73,27 ‘lik bir artış kadın istihdamında sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ´ın talimatları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk öncülüğünde ulusal istihdam stratejik hedefleri doğrultusunda kadının işgücüne katılma oranı %41 ´e çıkarma hedefimiz bulunmaktadır. Aktif İşgücü Programlarının önemli bir kısmını kadınlar oluşturmaktadır. 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan gençlerimize ve kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık gerçekleşecektir.

 

2018 YILINDA YÜZ ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU

Geçtiğimiz aylarda düzenlemiş olduğumuz girişimcilik kurslarında 100 engelli ve eski hükümlü vatandaşımız iş projelerini İŞKUR ‘a teslim ederek, 2018 yılında yeni girişimciler olarak kendi işlerinin patronu oldular. Değişik mesleklerden kendi işlerini kurarak 50 bin TL ye kadar hibe desteğinden yararlandılar. Bunun dışında da bu sertifikayı alan yüzlerce vatandaşımız kendi işini kurarak kendi işlerinin patronu oldular. Temennimiz işgücü piyasası içerisinde artık gençlerimizin iş arayan değil, işveren gençler olmasını sağlamaktır.

AYRICA AKSARAY İLİMİZİ YENİ GİRİŞİMCİLER İLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ

14-17 Şubat 2019 ve 18-21 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin, 25 ´er kişilik gruplar halinde, günde 8 saat olmak üzere toplam 4 gün süreceğini, 18 yaşını doldurmuş herkesin katılabileceğini, eğitim giderlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını ve kursa katılanlara (emekliler, çalışanlar vb. hariç) günlük 20 TL cep harçlığı ödeneceğini, genel sağlık sigortası kapsamında primlerinin yatırılacağını söyledi.

Eğitimde girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimci kavramı ve tecrübe paylaşımı, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, iş planı, kavramı ve öğeleri, iş modeli, iş planına yönelik atölye çalışmaları yer alacak.

Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen Aksaray Valiliği öncülüğünde Aksaray Ticaret Borsası ‘na, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ‘ne ve KOSGEB ´e teşekkür ederiz.

 

Bu haber 1735 kez okundu.
1.735 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.