19° Açık
  • EURO
  • DOLAR

AHİLER HAFTASI 15 TEMMUZ MİLLİ İRADE MEYDANINDA KUTLANDI

Aksaray Güncel - Eylül 17, 2019 10:11 A A

AHİLER HAFTASI 15 TEMMUZ MİLL İ İRADE MEYDANINDA KUTLANDI

Programa Aksaray Valisi Ali Mantı, MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin,  MHP Aksaray İl Başkanı Av. Mustafa Çölkesen,  ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş, STK Başkanları, öğrenciler ve halk katıldı.

15 Temmuz Milli İrade Meydanda yapılan kutlama etkinliğinde bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, ahi kelimesinin aslında kardeş anlamına gelen bir sözcük olduğunu söyledi. Başkan Ceylan, “Ahi Evran’ı Veli Hazretleri’nin nasihatleri ile devam etmek istiyorum. ‘Hak ile sabır dileyip gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışan bizdendir’ Ahiler teşkilatı kurulurken helal kazanç ve güzel ahlak diye bir şey vardır. Ahi Evran’ı Veli Hazretleri’nin nasihatlerini dinlediğimizde özellikle ‘Doğru ve sabırlı ol, yalan söyleme, büyüklerinden önce konuşma, dünya malına tamah etme, yanlış ölçme, eksik tartma, kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesi, yumuşak davranmasını, kendin muhtaçken bile başkalarına verecek kadar cömert ol’ demiştir. İşte Bizler böyle bir neslin 21. Yüzyıl Ahileri olarak bu değerli geleneği ve kültürü nesilden nesile aktarılması için de büyük çaba sarf etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer Ahilik teşkilatının Selçuklu medeniyetine ait olduğunu belirtip 4 medeniyet düsturundan bahsetti. Başkan Evren Dinçer “Ahilik Teşkilatı Selçuklu medeniyetimizin bir tanesidir. Tarihçilerin söylediği şu düstur vardır, derler ki; 4 tane unsur üzerine bu medeniyetler yükselmiştir bir tanesi “Bacıyan-ı Rum” yani yeni İslam’la tanışmış, yeni medeniyetle tanışmış olan topluluklardaki hanımefendileri sofra adabından tutun da eşlerine karşı olan davranışlarıyla İslam’ın yayılmasını nasıl önemli olduğuna varıncaya kadar birçok noktada aile içi iletişimde  Bacıyan-ı Rum’un çok büyük etkisini görürüz” dedi.

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı “Ahilik gibi çok önemli bir kültürümüzü bugün hatırlamanın ve yâd etmenin onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Biz de sizlerin arasında olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. 1071’de Anadolu’ya giren Türkler kısa zamanda bütün Anadolu’yu İslamlaştırmış ve Anadolu’nun her yerinden Türkçe konuşmaya başlamış. Bu o kadar büyük bir başarı ki tarihçilerinin gösterdiği bu kadar kısa bir zamanda hiç bilinmeyen bir memleketin İslamlaşması ve Türkçe konuşması. İşte başkanımızın da ifade ettiği gibi bu Ahilik gibi teşkilatların sayesinde olmuştur. Türk güzel ahlakı, İslamiyet ahlakı ve kuralları ile birleşince mükemmel ötesi bir oluşum ortaya çıkıyor. Ahilik aynı zamanda tasavvufi bir dernek ama bir hırka bir lokma deyip sadece oturan bir tasavvuf anlayışı değil aynı zamanda ticaret yapan üreten ve bunun kurallarını yine tasavvufi veya İslami Türk gelenekleri ile birleştiren bir kuruluş” diye konuştu.

Aksaray Valisi Ali Mantı “Bu hafta aslında Ahilik değerinin anıldığı, Ahilik üzerinden de insan olmanın ölçülerinin neler olabileceğini bir kez daha bu hafta vesilesiyle hatırlatılıyor. Yılın 365 günü ahi kardeşlerime, kardeşlik hukukunun bütün iş ve meslek hayatları boyunca yayılmasını temenni ediyorum. Ecdadımızın Selçukludan, Osmanlıdan o topraklara hükmederken o topraklarda farklı kültürlerde farklı değerler ile arada yaşarken insan olmanın kul olmanın ve işinizi yaparken de o dünyalık nefsi karıştırmadan bu işleri nasıl yürütmenin değerlerini Ahilik yemini ile beraber onu da bir yemine bağlamasıyla hatırlatıldığı, yaşatıldığı, geçmişin ecdadın bize bıraktığı mirasın anıldığı günlerdeyiz. Ben öncelikle böyle bir ecdadın torunu olmaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Bu değerler hepimizin değerleri. Biz bu değerlerle bugüne kadar gerçekten bunları yaşatmak, yaşamak ve toplumun tüm kesimlerine ve dünyaya da bu anlamda örnek olma adına böyle geniş zengin bir mirasın aslında mirasçılarıyız” ifadelerini kullandı.

Bu haber 3770 kez okundu.
3.770 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 10:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.