18° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

AK PARTİ’DE Mİ EKMEKLE OYNAMAYA BAŞLADI

Aksaray Güncel - Ekim 3, 2019 13:07 A A

CHP Aksaray İl Başkanı Ramazan Koçak Aksaray’ın Taşpınar Belde Belediyesinde seçim sonrası işçi kıyımı yaşandığını söyleyerek açıklamalarda bulundu.

Düzenlediği basın toplantısında işten çıkarılmaları eleştiren Koçak “Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı 31 Mart seçimlerinden sonra, önce seçimi iptal ettirip sonrada seçim kampanyasının devam ettiği bir dönemde, hiçte etik olmayan bir biçimde yaklaşık 2 bin 500 kişiyi işe alanlar, İmamoğlu tekrar seçilip göreve geldikten sonra, bu işçileri işten çıkarınca kıyameti kopardılar.

Günlerce kamuoyunu bununla meşgul ettiler. 17 yıllık iktidarları dönemin de partilerinin referansı olmadan hiç kimseyi işe almayanlar, toplumun en az %50’sini yok sayanlar hak, hukuk ve emekçi havariliğine soyundular” diyerek “Aynı zihniyet, Taşpınar Belediyesinin personel şirketinde, yaklaşık 5 yıldır çalışan toplam 10 kişiden 9’unu göreve gelir gelmez, hiç bir gerekçe göstermeksizin işten çıkardı.  Bu arkadaşlarımızın yerine Belediyeye, liyakata, ehliyete ve bütçeye bakılmaksızın,  AK Parti referanslı, hısım, eş, dost akrabadan oluşan ve çıkartılandan fazla (12) işçi aldılar” iddiasında bulundu.

“Taşpınar Belediyesinde yıllardır çalışan ve yasa çıktıktan sonra yasalara uygun, yazılı  ve sözlü sınavla kadro hakkı alan ve çalıştığı süre boyunca, belediyenin temizlik, ulaşım, büro işi, kanalizasyon, içme suyu, operatör,  şoför vb. gibi  verilen işleri hakkıyla yapan bu emekçi kardeşlerimiz, sırf oy vermedikleri  için partizan bir anlayışla sokağa atılmıştır” diyen Koçak “Hayat pahalılığının, işsizliğin zirve yaptığı bir dönemde  zor koşulları altında bakmakla yükümlü olduğu evinin, çocuklarının  temel insani ihtiyaçlarını karşılayamayan, evine ekmek götürmekte zorlanan bu emekçi kardeşlerimiz işten atarken hiç mi vicdanınız sızlamadı, hiç mi empati yapmadınız. Bir işyerinde toplam çalışanların % 90’ının işten çıkarılması toplu işçi çıkarma sayılır ve tam bir işçi kıyımıdır. İşten haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan işçilerin derhal işe alınmasını talep ediyor ve yapılan hukuksuzluğun yasalar nezdinde takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyor ve bu malum zihniyeti kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan işçiler Nisan 1’den itibaren göreve gelen AK Partili mevcut başkanın kendileri ile bir toplantı yaptığını, hiç kimsenin ekmeği, işiyle, aşıyla bir ilgilerinin olmayacağını söylemesine rağmen işçilere siyasi görüşlerinden dolayı ya da başka seçmenlere verdikleri sözden dolayı mobbing uygulamaya başladığını dile getirdi. İşçilerin kendi rızalarıyla işten ayrılmaları için işi ve konumları dışındaki tuvalet temizletmek olmak üzere birçok farklı alanlara yönlendirdiklerimi ifade eden işçiler  “Bu saatten sonra iş bulamayız endişesi ile verilen bütün işleri yaptık. Buna rağmen işten çıkmadığımız için bir mesajla 9 arkadaşımla birlikte işten çıkarıldık. Gerekçe olarak da kamu malına zarar vermek ve verimsiz çalışma olarak bahaneler öne sürdüler. Ekmekle oynamayacağız diyen başkan direk ekmeğimizle oynadı” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1339 kez okundu.
1.339 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 13:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.