Açık
  • EURO
  • DOLAR

Aksaray Aile Hekimleri Derneği (AKAHED) : Sağlık çalışanına şiddet artıyor.

Aksaray Güncel - Nisan 3, 2019 13:04 A A

Her geçen gün toplumun birçok alanında olduğu gibi sağlık sektöründe de şiddetin arttığı bilinmektedir. Diğer iş alanlarına göre sağlıkta şiddet 16 kat daha fazladır. Son olarak İzmir Bornova 29 No’lu Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi doktorlarından Dr. Nuri Ersoy Yoğurtcuoglu; eşinin ilaçlarını yazdırmak üzere gelen şahıs  tarafından, hekimin “kişinin kendisi olmadan işlem yapamayacağını” söylemesi üzerine hakaret edilerek darp edilmiştir. Çevrede bulunan sağlık personelleri ve esnaf tarafından etkisiz hale getirilen şahıs ,yakınlarına telefon ederek 11 kişi ile beraber sopalarla tekrar 29 No’lu Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezine gelmişler. Dr. Ersoy Bey, Dr. Elif Hanım ve öğretmen eşi, aile sağlığı merkezi çalışanı hemşire hanımla birlikte onlara yardım eden vatandaşları, komşu esnafı, eczane kalfasını darp etmişler ve aile sağlığı merkezinde de ciddi maddi hasara sebep olmuşlardır. AKAHED yönetim kurulu olarak bu menfur saldırıyı kınıyor yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Yeter artık diyoruz bu son olsun. Sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet ve dozu giderek artmaktadır.Sağlık çalışanları kimi zaman sözlü, kimi zaman fiili, hatta kimi zaman ölümle sonuçlanan saldırılara maruz kalmaktadırlar. Yıllarca şiddet gördük, hala görüyoruz. Acılarımız öfkeye dönüştü. Her yıl on binlerce şiddete maruz kalan sağlık çalışanları olarak hala “acı ile doluyuz” demek bizi rahatlatmıyor. Artan şiddet olaylarından sonra sürekli olarak ilgili yetkili herkesi uyardık. Sağlıkta şiddet yasasını bir an önce çıkarmalarını istedik, her seferinde duymazlıktan geldiler. Bunun için içimizi yakan her olaydan sonra uyarı eylemleri      yaptık, yetkililerden somut adımlar bekledik.

İzmir Bornova Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezinde de meydana gelen şiddet olayına maruz kalan arkadaşlarımıza destek olmak ve sesimizi duyurmak adına Aksaray Aile Hekimleri Derneği olarak 3 Nisan 2019 tarihinde iş bırakma kararı almış bulunuyoruz.Aile Sağlığı Merkezlerimizde bugün hizmet üretmeyeceğiz. Buradan sesleniyoruz, bugün bir günlüğüne iş bıraktık, tekrarında süresiz iş bırakacağız. Çünkü bizler hekimiyle tüm sağlık çalışanlarıyla insanız, ölümün yanında değil yaşamın yanında tarafız.

 

Sonuç olarak; Şiddet göstererek asla daha iyi sağlık hizmeti alınamaz. Yetkililer bu şiddeti kontrol altına almak için gerekenleri yapmazlarsa, hedeflenen iyi bir sağlık hizmeti asla başarılamaz.

 

Değerli basın mensupları ,

 

UNUTMAYIN!  YAŞAMADAN YAŞATAMAYIZ.

Kamuoyuna ve Basına duyurulur, Saygılarımızla.

 

Aksaray Aile Hekimleri Derneği

Yönetim Kurulu

Bu haber 1712 kez okundu.
1.712 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 13:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.