Açık
  • EURO
  • DOLAR

AKSARAY ANADOLU’NUN ÖZETİ HATTA ÖZÜDÜR

Aksaray Güncel - Kasım 4, 2020 07:09 A A

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, beşincisi bu yıl düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumu’nun, şehrin dünü ve bugünü ile alakalı olarak yarınlara derin ve akademik denetimden geçmiş bir külliyat oluşturma anlamına geldiğini söyledi.

– Online Sempozyumda Bu Yıl, 12 Alanda 64 Bildiri Sunulacak –

ASÜ Rektörlüğü tarafından, Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ASÜ Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla organize edilen “5’inci Uluslararası Aksaray Sempozyumu,” düzenlenen açılış töreni ile başladı. Törene Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, ASÜ Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve akademisyenler katıldı. İki gün sürecek olan ve COVID-19 pandemisi nedeniyle elektronik ortamda yapılan sempozyum kapsamında, farklı sanal salonlarda Aksaray’la alakalı 64 bildiri sunulacak. Daha önce sosyal bilimler ağırlıklı bir içeriğe sahip olan sempozyumda bu yıl eğitim bilimleri, fen bilimleri ve temel matematik, filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama ve tasarım, mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idari bilimler, ziraat, orman ve su ürünleri ile spor bilimleri alanlarında hazırlanan bildiriler de yer alacak.

– Hedef, Akademik Denetimden Geçmiş Bir Bilgi Stoku Oluşturmak –

Sempozyumun önemi ve düzenleme amaçlarına dair bilgiler veren ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray sempozyumunu, güzel işler listesinin üst basamaklarında yer alan işbirliği çalışmalarından birisi olarak tanımladı. Somuncu Baba’nın Aksaray’ın önemli değerlerinden birisi olduğunu ve göreve başladıktan hemen sonra Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduklarını kaydeden Prof. Şahin, hızlı biçimde, -genel adına vefa projeleri denilebilecek- bir dizi çalışma yapmaya başladıklarını belirtti. Aksaray Sempozyumu’nun bu çalışmalardan birisi olduğuna dikkat çeken Rektör Şahin, “Aksaray’ın kültürü, tarihi, siyaseti, turizmi, mimarisi, ovaları, dağları, hayvancılığı, tarımı, oyası, çemberi… Aklınıza ne geliyorsa, tüm detaylar bu sempozyumun konusu” dedi. İlk dört sempozyumun daha çok sosyal bilimler ağırlıklı bir muhtevaya sahip olduğunu, bu yılsa tüm disiplinleri kapsayacak şekilde genişletildiğini söyleyen Şahin, “Buradan Aksaray’la ilgili bir e-ansiklopedi çıkaralım istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Hedefimiz, akademik denetimden geçmiş bir bilgi stoku oluşturmak. Şu ana değin oldukça yoğun bir malzeme oluşmuş durumda. İleride, Aksaray’ın her şeyini kapsayan güzel bir ansiklopedi ortaya çıkmış olacak” dedi. Şahin, vefa projeleri kapsamında şehitler, gaziler ve Aksaray’ın hafızası konumunda olan isimlerin hayat hikâyelerinden oluşan belgeseller hazırladıklarını da anımsatarak, “Şehrimize ilgili bir dizi vefa projesini ortaya çıkarmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan Valiliğimiz, Belediyemiz, Kültür Turizm Müdürlüğümüz başta olmak üzere, katkı veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

– Şehri İyi Tanımak Doğru Hizmet Üretme İmkânı Verir –

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu da, sempozyumun tarihten gelen değerleri geleceğe aktarmada önemli bir arşiv ve akademik kaynak olduğunu söyledi. Her şeyin kayıt altına alınmasının milli bir hafıza ve kimlik oluşturacağını belirten Aydoğdu, “Yaşadığımız şehri iyi tanımak doğru hizmet üretme imkânı verir. Doğru hizmetse şehri cazibe merkezi yapar. Bu da

bilgiyle olur. Bilgi en büyük güçtür” dedi. Şehrin, tarihi, turistik, kültürel değerleri olduğunu ancak esas farklılığı ilkler, enler ve teklerin ortaya çıkartacağını vurgulayan Vali Aydoğdu, “Aksaray zengin bir tarih, eşsiz bir coğrafya ve derin bir manevi dokuya sahiptir. Aşıklı Ören Yeri ile başlayan binlerce yıllık bir geçmişi sinesinde barındırır. Doğu ve batı medeniyetlerinin tam ortasında olması nedeniyle farklı kültürlere beşiklik yapar. Bunun yanı sıra Aksaray, tarımsal anlamda da gizli bir lokomotiftir. TÜİK verilerine göre geçen yıl Türk ekonomisine 6.1 milyar lira katkı sağlamıştır. Türkiye genelinde yoncada birinci, kabak çekirdeği, sarımsak ve ay çekirdeğinde ise üçüncü sıradadır. Türkiye süt üretiminin yüzde 25’ini tek başına karşılayan bir güçtür Aksaray. Ayrıca tarihte yetiştirdiği âlim, kültür ve sanat adamlarıyla ‘Kubbetül İslam’ olarak anılan şehirlerin de başında gelir. Aksaray, gerçek manada Anadolu’nun özeti hatta özüdür. Bu özü korumak herkese ortak bir sorumluluk yüklemektedir” dedi. Aydoğdu, sözlerinin sonunda, sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür etti.

– Beş Yılda Aksaray’la İlgili Sunulan Bildiri Sayısı 399’a Ulaştı –

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise açılış törenindeki konuşmasında, düzenlenen organizasyonun Aksaray’ın sosyal ve beşeri sermayesine, bilim dünyasına çok güzel katkılar sunacağına temas etti. Aksaray’ın tüm değerlerini, vizyonunu ve misyonunu bilimsel araştırmalarla ortaya koyan sempozyumu önemsediklerini kaydeden Dinçer, “Bilim dünyasındaki pek çok ismin Aksaray’a kafa yorması ve ortaya çıkan bilimsel içerik, Aksaray’ımıza elbette çok değerli katkılar sunacaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Aksaray’ın potansiyeli çok yüksek bir şehir olduğundan söz eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan da bu şehrin değerlerinin derinlemesine irdelenmesi, araştırılması ve anlatılması için bilimsel verilere ihtiyaç duyulduğunu, sempozyum aracılığı ile bu verilere erişilebildiğini kaydetti. Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sami Yıldız ise sempozyumun içeriğine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Bu yıl, 12 doçentlik alanıyla birlikte kapsamın genişletildiğini söyleyen Yıldız, şöyle devam etti: “Sempozyum ilk olarak 2016 yılında başladı ve şu ana kadar 335 bildiri sunuldu. Bu yıl eğitim bilimleri, fen bilimleri ve temel matematik, filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama ve tasarım, mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idari bilimler, ziraat, orman ve su ürünleri ile spor bilimleri alanlarında toplam 64 bildiri hazırlandı. İki gün sürecek sempozyum sonunda, beş yılda sunulan toplam bildiri sayısı 399’a ulaşacak.”

Açılış töreninin ardından protokol mensupları, 15 Temmuz Milli İrade Meydanını ve kampüs içindeki peyzaj düzenlemelerini gezdi.

 

Bu haber 432 kez okundu.
432 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.