18° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Aksaray Kültürünü Kitre Bebekte Yaşatıyor

Aksaray Güncel - Mayıs 22, 2019 11:39 A A

20 kursiyerin katıldığı kursta birbirinden güzel ince sanatkarlık gerektiren kitre bebek hünerli eller ile adeta Can buluyor.

Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, yaptıkları kitre bebekleri kursun tamamlanmasından sonra sergilerde beğeniye sunulacaktır.

Kitre bebekler Aksaray´ın sosyal ve kültürel yönünü folklorik değerlerine üç boyutlu olarak geleceğe taşıyan maharetli eller ile buluşan yoğun ilgi gören kitre bebek kursu Aksaray´ın yöresel kıyafet kültürünü Yaşatmaya çalışıyor Gülağaç ilçemizden sonra Güzelyurt ilçemizde de kadınlar bir taraftan düğünlerde ve Halk oyunlarında giyilen folklorik kıyafetlerin tasarımına minyatür şekilde gerçekleştirirken bir taraftan da ince işçilik isteyen kitre bebek tasarlayarak mesleki deneyim elde ediyorlar. Yapımında doğal malzemelerin kullanıldığı kitre bebekler önemli turizm potansiyeline sahip Aksaray Ihlara Vadisi, Selime katedrali başta olmak üzere Ören yerlerinde sergilenmesi ve pazarlanması ayrıca kooperatifleşme yoluna giderek Kırsal alanda yaşayan dezavantajlı Kadınlara yönelik eğitimler ile e-ticaret aracılığıyla girişimci yönlerinin artırılması hedefleniyor.

KADIN İSTİHDAMINA İŞKUR´DAN DESTEK

Temennimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında geleneksel el sanatlarımız sahip çıkarak bilhassa dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlara yönelik mesleki deneyim kazandırılması, girişimci yönlerinin arttırılması, kooperatifleşmeye gidilerek e-ticaret ve pazarlama imkânlarından faydalanmalarını sağlamaktır. İlimiz kadın istihdamında Türkiye genelinde 7. sırada yer almaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK´un müjdesini verdiği kadın istihdamı açısından önemli olan işte anne projesi ilave istihdam teşviği, yarım çalışma, aktif işgücü programlarımız ile çocuk bakım desteği projeleri de ilimizde kadınların daha fazla Çalışma Hayatında yer almasını sağlayacaktır.

GELENEKSEL EL SANATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mesleklerimizi korumak ve yaşatmak maksadıyla Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından bugüne kadar halı dokuma, tülü dokuma, sepet örücülüğü, folklorik kitre bebek yapımı, takı imalatına kadar pek çok alanda meslek edindirme kursları Aksaraylılar ile buluştu. 20 kişinin eğitim alacağı kitre bebek kursunda İŞKUR tarafından günlük 40 TL cep harçlığı ile iş kazası, meslek hastalığı genel sağlık sigortası karşılanmaktadır. Kitre bebeklerin kooperatif aracılığı ile Yurtiçi ve yurtdışında pazarlanması planlanmaktadır.

 

Burası Aksaray burada İş Var sloganıyla geleneksel el sanatları içerisinde yer alan kitre bebek kursları ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan Kadınlara yönelik olarak düzenleyeceğimiz bu kursta aynı zamanda Turizm bölgelerindeki hediyelik eşya ihtiyacının karşılanması, e-ticaret ile kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer alması hedefleniyor.

 

Bu haber 1289 kez okundu.
1.289 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.