Açık
  • EURO
  • DOLAR

APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİLERİNİN DİKKATİNE

Aksaray Güncel - Temmuz 4, 2019 07:16 A A

06 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Asansör İşletme ve Bakım  Yönetmeliği” İnsanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin, insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleri ile hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesiyle ilgili uyulması gereken kuralları belirlemektedir.

Ayrıca 04 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği”  de asansörlerin periyodik kontrolüne ilişkin usul ve esaslar ile asansör periyodik kontrollerinde görev alacak olan A tipi muayene kuruluşlarının yetkilendirilmesi, yükümlülükleri ve denetimlerine ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’nin 14. Maddesinde bina sorumlularının yükümlülükleri açıklanmakta olup; bina sorumluları binalarda bulunan asansör/asansörlerin düzenli olarak aylık bakımını yaptırmaktan ve engellilerin erişilebilirliği için asansörlerin güvenli bir şekilde sürekli çalışmasını sağlamaktan sorumludur.

Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin 34. Maddesinde de bina sorumlusunun binalarında bulunan asansör/asansörlerin yılda en az periyodik kontrolünü yaptırmaları gerektiği  hüküm altına alınmıştır. Aynı yönetmeliğin 11. Maddesinin 6. ve 7. Fıkralarına göre KIRMIZI renkli bilgi etiketi iliştirilmiş asansörlerin eksikliklerini giderilerek güvenli hale getirilmeden kullanımına engel olunması ve 60 gün içerisinde güvenli hale getirilmesi yükümlülüğü bina sorumlusuna verilmiştir.

 

Bina sorumlularının; asansörlerin bakımını ve yıllık periyodik kontrolünü zamanında yaptırarak,  asansörlerin güvenli bir şekilde sürekli çalışmalarını sağlaması ve  konu ile ilgili  yönetmeliklerin  hükümlerine göre hareket etmeleri gerekmekte olup, aykırı durumlarda  idari para cezası ile cezalandırılacaklarının bilinmesi önemle duyurulur.

Refik TEZCAN

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü

 

Bu haber 1139 kez okundu.
1.139 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.