Açık
  • EURO
  • DOLAR

ASÜ’DE BİR MUCİZE GERÇEKLEŞTİ

Aksaray Güncel - Ekim 11, 2019 12:01 A A

Aksaray Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (ASÜTBMYO)’nda görev yapan Dr. Emre Avuçlu, görme engelliler için ses komutlarıyla çalışan bir müzik ve online radyo dinleme uygulaması geliştirdi.

Teknolojinin hızlı şekilde ilerlediğini ve bu durumun bireylerin hayatını kolaylaştırdığını ifade eden Avuçlu, engelli bireylerin de teknolojik imkânlardan en üst düzeyde faydalanabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. C# programlama dilinde hazırladıkları uygulamanın, görme ve uzuv engeli bulunanlar için müzik veya radyo dinleme, durdurma, başlatma, değiştirme, yeni listeler oluşturma gibi işlemleri sesli komutlarla yapabildiğini kaydeden Avuçlu, “Uygulamamız, Medai Player ve online radyo dinleme işlemlerine imkân tanıyor. Böylece engelli bir birey, bu programı rahatlıkla kullanabiliyor. Mouse, klavye ve media player üzerinden yapılan tüm müzik işlemleri ses komutları ile gerçekleştirilebiliyor” dedi.

Avuçlu, sistem için ses tanıma kütüphanelerinden faydalanıldığını, süreç içerisinde uygulamanın daha da geliştirilebileceğini belirtti.

 

Bu haber 967 kez okundu.
967 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 12:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.