15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ATSO BAŞKANI GÖKTAŞ’TAN EKONOMİYE İLİŞKİN YASA DEĞİŞİKLİKLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Aksaray Güncel - Şubat 23, 2019 18:18 A A

 

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, Basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranının sıfırlanması, işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştığını belirtti.

İşverenlere, 2018 yılı içinde iş yerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihlerinde işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacağını belirten ATSO Başkanı Göktaş, yaptığı açıklama da; “Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiştir. Bu kapsamda iş verenlerimizi yakından ilgilendiren ve Ekonomide düzenlemeler içeren kapsam genişletilmiş hükümetimiz işverenlerimize katkı sağlama noktasında bir adım daha atmıştır.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlanacaktır. İstisna had sınırı ise bu istisnanın uygulanmasında geçerli olmayacaktır. Ayrıca işverenlerimizi yakından ilgilendiren diğer bir husus ise, 2018 yılı içinde iş yerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihlerinde işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacaktır.

Taşeron işçilere, 11 Eylül 2014’ten sonra imzalanan ihale sözleşmeleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kıdem tazminatı ödemeleri, sözleşmede aksi belirtilmemişse, taşeron işverene rücu edilmeyecektir. Tarım Sektörümüzde ise üretime devam edilmesi şartıyla; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından 31 Aralık 2018 itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılanlar ile borçları çeşitli afetler nedeniyle ilgili mevzuat kapsamında ertelenmiş olan borçlular, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar banka/kooperatife başvuruda bulunarak tarımsal kredi borçlarını yapılandırabileceklerdir. Devletimize, işverenlere yönelik olarak attığı adımlardan dolayı Aksaray İş Dünyasının öncü kuruluşu Ticaret ve Sanayi Odamız adına teşekkür ediyorum” Dedi.

 

 

 

Bu haber 1944 kez okundu.
1.944 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 18:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.