Açık
  • EURO
  • DOLAR

BARAJDA SU SEVİYESİ %20’LERDE

Aksaray Güncel - Aralık 25, 2019 08:31 A A

Ülke genelinde yağışların az olması nedeniyle barajlarda ve göletlerde su seviyesinin düşmesiyle birlikte endişeye düşen vatandaşlara müjde.

Şuanda Mamasın barajında su seviyesinin %20’lerde olduğu gözlenirken bu durumun özellikle yaz ayında kullanılan tarım arazilerinin etkisinin büyük olduğu gözlendi.

Kış ayında yükselen barajlar ve göletler yaz ayında özellikle tarım arazilerinde kullanılmasını değerlendiren yetkililer. kış ayında tutulan su yaz ayında hem içme suyunda hem de tarımda kullanıldığı için ülke genelinde özellikle barajlarımızda büyük sıkıntı doğmakta ama şu da bir gerçek ki ülkemiz tarım ve hayvancılığa etkin olduğu için sulamada %60 kullanılırken içme suyunda ise %30-40larda bunun içinde Aksaray mamasın barajında 32,5 milyon metre küp suyun olduğuna dikkat çekilirken şuanda içme suyu arıtma tesisinde sona yaklaşıldığını dile getiren yetkililer arıtma tesisinin tamamlanıp faaliyete geçtiğinde insanlarımız daha kaliteli su içme özelliğine kavuşacaklar.

Şuanda Aksaray mamasın barajında su seviyesinin %20’lerde olduğunu ve sıkıntılı bir durumun olmadığının müjdesini verdiler.

Bu haber 790 kez okundu.
790 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 08:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.