18° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

BAŞHEKİM AÇIĞA ALINMALI

Aksaray Güncel - Haziran 21, 2019 16:38 A A

BAŞHEKİM AÇIĞA ALINMALI

 

Görevi kötüye kullanma suçu, kamu görevlisinin görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmesiyle oluşan genel bir suçtur.

Zimmet suçu, kamu görevlisi olan şahsın görevi nedeniyle zilyetliği kendisine verilmiş olan veya gözetimiyle sorumlu olduğu mallar üzerinde görev çerçevesine aykırı bir şekilde tasarrufta bulunmasıyla oluşan bir suçtur.

İrtikap suçu ise, rüşvet suçundan farklı olarak kamu görevlisinin nüfuzunu kullanarak belli yoğunlukta baskı veya hileli davranışlar sergilemesi ile meydana gelen bir suç tipidir.

İlimiz Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Bingöl Çok yüksek maliyetle bir medikal firmanın kiraladığı Mercedes CL 200 d 2017 model aracının haberini yayınladıktan sonra gözler bu kuruma çevrildi. Eğitim Araştırma Hastanesinin üst kurumu İl sağlık müdürlüğünün bu konuda çok yavaş adımlarla ilerlemesi ise acaba bu konuda il sağlık müdürlüğünü kendi kusurlarını örtmeye mi çalışıyor dedirtti. Soruşturma için valilikten onay alan İl sağlık müdürlüğü henüz soruşturmayı başlatmamış olması başka bir soru işareti.

Neyi bekliyorsunuz adamın gelip delilleri yok etme sinimi ?!!!   Neyi bekliyorsunuz? Soruşturma açmak için başhekimden izin almanız mı gerekiyor?

Başhekim devletin memuru değil midir? Adam çıkıp valilikten izin almadan basın açıklaması yapıyor, yalan beyanda bulunuyor sonra çıkıp yapmış olduğu açıklamayı yalanlıyor değiştiriyor, kurumun itibarını sarsıyor Aksaray valisi  yok sayılıyor.Bunların hepsi ayrı birer soruşturma konusu değil midir?

İlk paragrafta suçun niteliği hakkında bilgiler verdik, Sayın Başhekim Medikal firma tarafından kiralanmış olan Mercedes marka aracı iki yıl kullanarak bu suçu işlemiştir, tek başına bu bile bir memuru görevinden etmeye yeter. Esas araştırılması gereken ise bunu neyin karşılığı olarak yapmıştır. Gördüğümüz kadarı ile başhekimin göreve başlaması ile Kalp damar cerrahisi ihalelerinin İzmir firmalarına kayması Aracı kiralayan firmanın İzmir Firması olması firmaların adreslerinin birbiri ile çok yakın olması konuyu bize özetlemektedir.

Velhasıl bu soruşturmanın adil ve düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için delillerin korunması kişilerin ifadelerini doğru bir şekilde verebilmesi için başhekim in  açığa alınması hem kanuni hem de etik bir gerektir. Böylece gerçek daha doğru bir şekilde ortaya çıkacak cezalar daha adil verilebilecek kamu vicdanı rahat edecektir.

 

 

Bu haber 3155 kez okundu.
3.155 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 16:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.