Açık
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKANLAR YENİ AÇILAN VADİ KASABINI ZİYARET ETTİ

Aksaray Güncel - Temmuz 24, 2019 12:17 A A

 

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Eskil ve Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Ayhan Özkök yeni açılan Vadi Kasabını ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundular. Vadi Kasabı Sahibi Osman Antep başkanların ziyaretinden memnun oldu.

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Eskil yeni açılan Vadi Kasabı Sahibi Osman Antep’e hayırlı osun dileyerek “  Kurban Bayramı yaklaşıyor kurban bayramında Vadi Kasabı olarak neler yapacaksınız ?” dedi.

Osman Antep “Kurşunlu Cami arkası Vadi Sokağa açılan Vadi Kasabı Kurban Bayramında 4 gün boyunca Aksaraylıların  hizmetinde olacak. Kemiklerin fişlenmesinde ve etlerin parçalanarak kurban kesen kişilere yardımcı olacaklar. Vadi Kasabı sahibi Osman Antep sitemize yaptığı açıklamada “Keseceğiniz öncelikle mübarek olsun.  Kurbanlar öncelikle Ya gölge bir yere, ya da klimalı veya serin bir odaya sininin üzerine serilmeli ve üzeri ince bir tülbentle örtülmeli. En az bir saat dinlendirdikten sonra poşete koymadan, olduğu gibi dolaba konulması gerekiyor. Kestikten hemen sonra da kasaba götürebilirler. Vadi Kasabı olarak bayram nedeniyle tezgahlarımız boş tutuyor ve isme göre gerekli dinlendirmeyi yaptıktan sonra eti fişliyoruz.

Kuzu, dana ve piliç ürünlerinin yanında special ürünlerde de iddialı olan Vadi  Kasabı kasap köfte, tavuk köfte, kasap sucuğu lahmacun içini de özenli ve kaliteli bir şekilde müşterilerimize  sunmaktayız. Dükkânımıza temin ettiğimiz büyükbaşlar bizzat kendimiz görerek canlı olarak alınmaktayız. Kasaplarda yumuşak biftek genelde bulunmaz onun ıçın biz dry aged beef (dinlenmiş biftek) 20-25 gün dananın sırtını kemikli olarak dinlendirip bulundurmaktayız bu işlem zahmetli ve maliyetli bir iş olmasına rağmen dükkânımızda devamlı bulunmaktadır. Vadi Kasabı iyi  et iyi hizmet ve güler yüzlü çalışanlarıyla hizmetinizdedir” dedi.

Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Ayhan Özkök “ Yeni açılan Vadi Kasabı Aksaray’a hayırlı uğurlu olsun. Osman Kardeşimiz kasaplık konusunda oldukça tecrübeli. Aksaraylılara en güzel şekilde hizmet edeceğine inanıyoruz. Hijyen ve temizliğe oldukça dikkat eden bir kardeşimiz. Kurban Bayramında da etlerin fişlenmesinde etlerin parçalara ayrılmasında güzel hizmet verecektir” dedi.

 

Bu haber 1671 kez okundu.
1.671 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 12:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.