17° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

BELEDİYE TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASLARA SAHİP ÇIKIYOR

Aksaray Güncel - Haziran 12, 2020 09:25 A A

Aksaray Belediyesi, şehir genelindeki tarihi miraslara sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Şehrin her noktasında birbirinden farklı birçok projeyi hayata geçirmek için çalışmalar yürüten Aksaray Belediyesi geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kadim şehir Aksaray’ın tarihi yapılarına da sahip çıkmayı ihmal etmiyor.

Aksaray’da Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok mimari yapı bulunuyor. Bu yapıların korunarak gelecek nesillere aktarılması için çalışma yürüten Aksaray Belediyesi, Yusuf Hakiki Baba Türbesi, Melik Mahmut Gazi Hangah-ı’nda başlatmış olduğu restorasyon çalışmalarını tamamladı. Restorasyon çalışmaları tamamlanan bu tarihi miraslar Kültür Merkezi haline getirilerek vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak.

Salihler şehri olarak tanınan Aksaray’da tarihimizde önemli yer edinmiş şahsiyetlerinde mezar taşları yok olma tehlikesine karşı Aksaray Belediyesi ekiplerince koruma altına alınıyor. Gerek görüldüğü takdirde aslına uygun olarak taşlar onarılıyor.

Geçmişi yüzyıllara dayanan tarih ve kültür şehri Aksaray’da bulunan ecdat yadigarı bu eserlerin Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleri ile koruma altına alınması tarih severler tarafından takdir ile karşılanıyor.

Bu haber 944 kez okundu.
944 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.