Açık
  • EURO
  • DOLAR

BUGÜN 1 MAYIS…

Aksaray Güncel - Nisan 30, 2020 09:21 A A

TÜRK METAL SENDİKASI AKSARAY ŞUBE BAŞKANI MUHTEREM TAŞDEMİR YAPTIĞI AÇIKLAÖAD “EMEK DOSTLARIMIZLA BİRLİKTE, HAKLARIMIZ VE TALEPLERİMİZ İÇİN MÜCADELEMİZİ YÜKSELTTİĞİMİZ, İŞYERLERİNDE VE MEYDANLARDA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE HAYKIRDIĞIMIZ GÜNDÜR 1 MAYIS …

BUGÜN İNSANCA YAŞAM VE ÇALIŞMA ŞARTLARINI SAĞLAMA KAVGASININ VERİLDİĞİ, EMEĞİN HAKLARININ, BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN SÜRDÜRÜLDÜĞÜ GÜN ; BUGÜN 1 MAYIS .

BU YIL , İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ OLAĞANÜSTÜ SÜREÇ NEDENİYLE MEYDANLARDA DEĞİLİZ .

ÜLKEMİZ İLE BİRLİKTE DÜNYANIN TAMAMINI ETKİSİ ALTINA ALAN KORANAVİRÜS SALGINI YAŞAMIMIZI KÖKLÜ BİR BİÇİMDE DEĞİŞTİRİYOR .

BİZLERLE BİRLİKTE TÜM DÜNYADA , HAK ARAYANLARIN ÇIKTIĞI MEYDANLAR BUGÜN SESSİZ KALDI . AMA HALKIMZININ TEMEL MAL VE HİZMETLERİNİ KARŞILAMAK İÇİN İŞYERLERİNDE İŞÇİLER OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ .

DEĞERLİ EMEKÇİLER ;

MAL VE HİZMET ÜRETİMİNİ BU ZOR KOŞULLAR ALTINDA SÜRDÜREN ARKADAŞLARIMIZ ,

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN CANINI DİŞİNE TAKARAK , BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE ÇALIŞIP ADETA YAŞAMLARINI ORTAYA KOYAN KARDEŞLERİMİZ ,

ÇALIŞMAYA , ÜRETMEYE , HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ .

BUGÜN “ 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ “

EMEĞİN VE EMEKÇİNİN DEĞERİNİ BUGÜN TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜ .

ÜLKE , DİL , DİN , ETNİK KÖKEN , KÜLTÜREL FARK OLMAKSINZIN , HEPİMİZ , YANİ TÜM İNSANLIK DERİN BİR BELİRSİZLİK DÖNEMİNDEN GEÇİYORUZ .

DAHA ÖNCE YAŞANMAMIŞ ANLARA TANIKLIK EDİYORUZ . OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEMİN ETKİLERİNİ VE SONUÇLARINI GÖRÜYORUZ . DÜNYA ÇAPINDA BU DERECE SARSICI BİR ETKİYE NEDEN OLMUŞ BİR OLAY YAŞANMADI . DÜNYA SAVAŞLARININ İLE BU KADAR YAYGIN ETKİSİ OLMADI .

DÜNYA , GEÇTİĞİMİZ YÜZYIL İÇİNDE ONLARCA BADİRE ATLATMIŞ OLSA BİLE , BU KADAR GENİŞ KAPSAMDA , MİLYARLARCA İNSANINN ETKİLENDİĞİ BAŞKA BİR OLAYI ŞİMDİYE KADAR GÖRMEDİ .

OKULLARDA EĞİTİM YAPILAMAZ OLDU . HERTÜRLÜ SPOR VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER ERTELENDİ . DİNİ İNANÇLARIN GEREĞİ YERİNE GETİRİLEMEDİ . UÇAKLAR UÇMADI , SEYEHATLER KISITLANDI . KARANTİNA İLE BİRLİKTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANIYOR .

ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ , HER YIL YAPTIĞI KONFERANSI BU YIL YAPAMADI , 2021 YILINA ERTELEMEK ZORUNDA KALDI .

COVİD – 19 SALGINI İLE DÜNYA DEĞİŞİYOR . ŞİMDİ SOSYAL DEVLETİ YENİDEN İNŞA ETMENİN ZAMANIDIR .

TÜRK METAL SENDİKASI AKSARAY ŞUBE BAŞKANI ŞİMDİ İŞÇİNİN , MEMURUN , ÇİFTÇİNİN , ESNAFIN , EMEKLİNİN , İŞSİZİN , YANİ TOPLUMUN GENİŞ KESİMLERİNİN TALEPLERİNİN KARŞILANMASI ZAMANIDIR .

ŞİMDİ YAŞADIKLARIMIZ , ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DÜNYA ÇAPINDA YAŞANABİLECEK KAPSAMLI TOPLUMSAL DÖNÜŞÜMLERİN ZEMİNİ OLMALIDIR .

BU DÖNEMİN FARKINA HALA VARAMAYANLAR VAR . BİR TAKIM KİŞİ VE KURULUŞLAR ESKİSİ GİBİ DAVRANMAYA , GELİŞMELERİ FIRSATA ÇEVİRMEYE VE HIRSLARININ PEŞİNDEN KOŞMAYA DEVAM EDİYOR .

ASLINDA COVİD-19 , BİZ İŞÇİLERİN UZUN SÜREDEN BERİ SÖYLEDİĞİ VE EĞER DÜZELTİLMEZSE TÜM İNSANLIĞI FELAKETE SÜRÜKLEYEBİLECEK BİR GERÇEĞİN ANLAŞILMASINI SAĞLADI .

BİZLER , İŞÇİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN HİÇE SAYILDIĞI BU DÜNYANIN YAŞANABİLİR ADİL BİR DÜNYA OLMADIĞINI SÖYLEDİK , “ İŞLER BU ŞEKİLDE YÜRÜMEZ “ DEDİK .

BİR VİRÜS GELDİ VE HER ŞEYİ GÖRÜNÜR KILDI.

DÜNYANIN NE DERECE ADALETSİZ BİR ŞEKİLDE YÖNETİLDİĞİNİ , İŞÇİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN , ÖNCELİK SIRALAMASINDA NE KADAR GERİLERDE OLDUĞUNU HERKESİN YÜZÜNE VURDU . YOKSULLARIN , YETERLİ SAĞLIK , BESLENME VE BARINMA KOŞULLARINA SAHİP OLMAYANLARIN KARŞI KARŞIYA KALDIKLARI SEFALETİN BOYUTLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ .

SÜREKLİ “ELLERİNİZİ YIKAYIN , KİŞİSEL TEMİZLİĞİNİZE DİKKAT EDİN “ ÇAĞRILARININ DÜNYA ÇAPINDA YAPILDIĞI BİR ORTAMDA , OLAĞAN ZAMANLARDA SUYA ERİŞEMEYEN MİLYONLARCA İNSANIN OLDUĞUNUN FARKINA VARILDI.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUMAK İÇİN DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİNE VURGU YAPILAN BİR ORTAMDA , DÜNYA GENELİNDE 2019 İTİBARİYLE 820 MİLYON İNSANIN AÇLIKLA MÜCADELE ETTİĞİNİ GÖRMEYEN GÖZLERE GÖSTERDİ , DUYMAYAN KULAKLARA DUYURDU .

İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ SÜREÇ , BAŞTA SAĞLIK HZMETLERİ OLMAK ÜZERE , TÜM ALANLARDA ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ TÜM ÖZELLEŞTİRMELERİN NE KADAR HATALI OLDUĞUNU , YENİ-LİBERALİZMİN SINIRLI SAYIDA ZENGİNİN ÇIKARI İÇİN MİLYONLARCA İNSANI NASIL YOKSULLAŞTIRARAK TAHAKKÜM ALTINA ALDIĞINI KANITLADI .

KENDİLERİNİ DÜNYANIN YÖNETİCİLERİ GİBİ GÖREN ÜLKELERİN , BİR ANDA BAŞ GÖSTEREN SALGINLA MÜCADELEDE NASIL SORUNLAR YAŞADIKLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ .

YAŞAMINI ÜCRETLİ ÇALIŞARAK SÜRDÜKMEKTEN BAŞKA ŞANSI BULUNMAYAN MİLYARLARCA İNSANIN BİR ANDA NASIL İŞSİZLİK VE YOKSULLUK RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA KALABİLECEĞİNİ BİZLERE GÖSTERDİ .

ASLINDA VASFI NE OLURSA OLSUN , DÜNYANIN TÜM İŞÇİLERİNİN MEVCUT EKONOMİK DÜZENDE NE DERECE KIRILGAN BİR HAYAT SÜRDÜKLERİNİ ORTAYA KOYDU .

2020 1 MAYIS’INI KARŞILADIĞIMIZ BU OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR ALKTINDA BİLE TALEPLERİMİZ GEÇERLİLİĞİNİ KORUMAKTADIR . COVİD-19 SALGINI SÜRECİNDE VE SONRASINDA ATILMASI GEREKEN BİRÇOK ADIM BULUNMAKTADIR .

ÇOĞULCU , ÖZGÜRLÜKÇÜ VE KATILIMCI DEMOKRASİ , TÜM KURUM VE KURALLARIYLA HAYATA GEÇİRİLMELİDİR . SENDİKAL ÖRGÜTLENME DEMOKRASİNİN YAPI TAŞIDIR .

EKONOMİK VE SOSYAL POLİTİKALRIN ÖNCELİKLİ AMACI , REFAHIN ADALETLİ DAĞILIMI OLMAIDIR . ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN YAŞAMA VE İŞ ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR . VERGİDE ADALET SAĞLANMALIDIR . İŞSİZLİK VE KAYIT DIŞI İSTİHDAM ORTADAN KALDIRILMALIDIR .

STRATEJİK SEKTÖRLER VE SOSYAL GÜVENLİK , EĞİTİM , SAĞLIK GİBİ HİZMETLER KAMU TARAFINDAN YERİNE GETİRİLMELİDİR . İŞSİZLİK SİGORTASI FONU KURULUŞ AMACINA UYGUN KULLANILMALIDIR .

KIDEM TAZMİNATI GİBİ İŞÇİLERİN EN ÖNEMLİ KAZANIMLARI KORUNMALI , ESNEK ÇALIŞMAYA DÖNÜK DEĞİŞİKLİKLER GÜNDEME GETİRİLMEMELİDİR .

TÜM İNSANLIK OLARAK BU KÜRESEL SALGININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR .

ASLINDA BU İNSANLIĞIN VERDİĞİ BİR SAVAŞTIR .

BU SAVAŞIN ÖN CEPHESİNDE YER ALAN SAĞLIK EMEKÇİLERİ VE DÜNYANIN HALA İŞLER DURUMDA KALMASINI SAĞLAYAN DİĞER TÜM İŞKOLLARINDAKİ EMEKÇİLERİ YER ALIYOR . ÖN CEPHEDEKİ SAVAŞIN KAZANILMASI , GERİ CEPHEDEKİ ÖNLEMLERE DE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE BAĞLIDIR .

BU SALGININ MAĞLUP EDİLMESİNİN ARDINDAN , TÜM İNSANLIĞIN BİR ARADA VE BARIŞ İÇİNDE YAŞAYABİLECEĞİ , EŞİTSİZLİKLERİN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN BİR MÜCADELE VERECEĞİ SÜRECİN İÇİNE GİRECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ .

SENDİKALAR , EMEK ÖRGÜTLERİ , ARALARINDAKİ AYRILIKLARDAN KURTULUP BİR ARAY GELMEK ZORUNDADIR. ÖNÜMÜZDEKİ YIL HEP BİRLİKTE 1 MAYIS’I ALANLARDA KUTLAMALI , İŞÇİNİN TALEPLERİNİ BİR AĞIZDAN SESLENDİRMELİYİZ . EMEĞİN HAK VE ÇIKARLARINI BİRLİKTE KORUYUP GELİŞTİRMELİYİZ .

GÜZEL VE GÜNEŞLİ GÜNLERİN GÖRÜLECEĞİ , SALGININ VE EŞİTSİZLİKLERİN ÜSTESİNDEN GELİNMİŞ BİR GELECEK UMUDUYLA HERKESİN 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ” DEDİ,,,.

 

Bu haber 1203 kez okundu.
1.203 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.