Açık
  • EURO
  • DOLAR

EĞİTİM-ÖĞRETİMDEKİ TÜM DEĞİŞİMLERİ DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ

Aksaray Güncel - Kasım 30, 2020 08:43 A A

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, evrensel ölçekte eğitim-öğretimle alakalı yaşanan her gelişmeyi dikkatle takip ettiklerini ve stratejik dönüşümlere hızlı biçimde entegre olmaya çalıştıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Ar-Ge, Kalite ve İzleme Dairesi Başkanı Mehmet Baki Öztürk, Rektör Şahin’e nezaket ziyaretinde bulundu. Hayatta karışlığı olan bölüm ve programlarla büyümenin, ASÜ’nün büyüme stratejilerinin temelini oluşturduğunu ifade eden Şahin, gerek önlisans ve lisans gerekse lisansüstü tüm aşamalarda bu stratejiyi merkeze alan bir yaklaşım içinde olduklarına dikkat çekti. Bununla birlikte, evrensel ölçekte eğitim-öğretime dair ortaya çıkan tüm yenilikleri dikkatle takip ettiklerini ve hızlı biçimde değişimlere entegre olmaya çalıştıklarını anlatan Şahin, ziyareti münasebetiyle Öztürk’e teşekkür etti. Öztürk ise Rektör Şahin’e çalışmalarında başarılar diledi. Ziyaret, yapılması planlanan çalışmaların istişaresiyle tamamlandı.

ORTAK İŞ YAPMA KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, InnoPark tecrübesinin, üniversitelerin hayatla ve reel sektörle bağlantı kuran önemli işbirliği çalışmalarından birisi olduğunu söyledi.

– Bilimsel Üretim, İnsanlığa Faydaya Dönüşmeli –

“Teknolojik Girişimcilik ve TÜBİTAK BİGG – 1512 Çağrısı” isimli online seminerde konuşan Rektör Şahin, birlikte iş üretme anlayışının geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. InnoPark’ın bu bağlamda çok önemli bir noktada durduğuna dikkat çeken Şahin, “Akademisyenler kendi dünyalarında makaleler, kitaplar yazar, çeviriler yapar… Ama en nihayetinde bu bilimsel üretimin şehre, bölgeye, ülkeye ve kısaca insanlığa bir faydaya dönüşmesi gerekir. Bu da girişimcilikle ve birlikte iş üretme kültürüyle doğrudan ilgilidir. Üniversite olarak InnoPark’la kurduğumuz ortaklığın böyle güzel bir yanı var” dedi. İki kesimin -girişimciler ve siyasetçiler- önemsenmesi gerektiği kanaatini paylaşan ASÜ Rektörü, her ikisinin de dışarıdan bakıldığında kolay gibi göründüğünü ancak hakikatin farklı olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu: “İkisinin de işi çok zordur. Girişimci, emek, sermaye, kâr dengesini bir arada düşünen ve yönetmek zorunda olan bir noktadadır. Siyasetçi de hitap ettiği kitlenin beklentilerini karşılamak, bir denge kurmak ve onları ikna etmek durumundadır. Her ikisi de bir cesaret işidir ve sanıldığı kadar kolay değildir” dedi. Şahin, girişimcilikle ilgili düzenlenen her çalışmayı çok değerli bulduklarını ve imkânlar ölçüsünde bu çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Biz, ‘bir, sıfırdan büyüktür’ prensibiyle hareket ediyoruz. Bu ve benzeri toplantıların en az bir girişimcinin çıkmasına vesile olmasını diliyoruz” dedi.

– İnovasyon, Bir Ekosistem İçerisinde Yapılabilir –

InnoPark Konya TGB Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı da seminerin açılışında kısa bir konuşma yaptı. Teknik bilimlerin mutlaka sosyal bilimlerle tamamlanması gerektiğine inandığını kaydeden Botsalı, “Kurulan girişimlerin bir kısmı kısa zaman içinde yok oluyor. Bunun sebebi piyasanın bu girişimleri kabul etmemesi, üretilen ürün veya teknolojiyi kitlelerin makul bir ürün olarak görmemesidir. Üretici kendi fikrine hayrandır ama toplum bu ürünle ilgili ne düşünmektedir? İşte sosyal bilimler, bu meselelere daha farklı bir gözle bakabilmeyi sağlamaktadır” dedi. Girişimciliği geniş kitlelere anlatmaya çalıştıklarına dikkat çeken Prof. Botsalı, teknolojik iş fikirlerini toplumun kabul edebileceği, pazar doğrulaması yapılmış, satılabilen, iyi planlanmış, kısa zaman içinde yok olmayacak ve hızlı biçimde büyüyüp küresel bir markaya erişebilecek girişimler haline dönüştürmeye çalıştıklarını vurguladı. Bunun sağlanabilmesi için ortak iş üretme kültürünün muhakkak gelişmesi gerekliliğine de temas eden Botsalı, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de ortak iş yapma kültürü zayıf bir görünümde. Bunu geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü bilginin katma değeri olan ürüne dönüşmesi işi tek başına yapılabilecek bir iş değildir. İnovasyon ancak bir ekosistem içerisinde yapılabilir.”

ASÜ Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle düzenlenen online seminere akademisyenler, lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrenciler katıldı. InnoPark Konya TGB Girişimcilik Merkezi Uzmanı Burakcan Karaman moderatörlüğündeki seminerde, üniversitenin ve InnoPark Konya TGB’nin girişimcilere sunduğu hizmetler anlatıldı; 2020 TÜBİTAK BiGG – 1512 Çağrısı ele alındı.

 

Bu haber 514 kez okundu.
514 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 08:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.