16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ELMA İLE ARMUTU TOPLAYIP SONUCU AYVA CİNSİNDEN VERMEYE ÇALIŞANLAR VAR

Aksaray Güncel - Mayıs 2, 2019 15:00 A A

 

 

31 mart seçimleri hakkında Bilen bilmeyen herkesin konuştuğu ortamda bir değerlendirme yazısı yazmak sanırım farz oldu ;biliyorum bu yazıyı çok kişi okumayacak çünkü biz toplum olarak bilgi edinmekten daha ziyade fikir edinmek bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak gibi bir sancımız hala fazlası ile devam ediyor. Bu yazımızda sağlıklı bilgiler istatistiki veriler okuyacaksınız seçim 31 mart seçimlerini daha sağlıklı değerlendirebileceksiniz.

ELMA İLE ARMUTU TOPLAYIP SONUCU AYVA CİNSİNDEN VERMEYE ÇALIŞANLAR VAR;

Ne demek bu şimdi diyor olabilirsiniz, Şöyle Bu gün İyi parti genel Başkanı sayın Akşener bir açıklama yapıyor,MHP nin oy oranı %18.81 miş ikisi birlikte %51 aldığına göre Ak Parti nin oyu %31-32 bandında eğer yapılan seçimin ne seçimi olduğunu biliyorsa bunun adı şark kurnazlığıdır çünkü 31 mart seçimlerinde belediye başkanlığı seçimi il genel meclisi seçimi muhtarlık seçimi gibi seçimler yapıldı belediye başkanlığı seçimlerinde adaylar ön plana çıkar İl genel meclisi seçimleri ise partilerin gerçek oylarıdır.

İL GENEL MECLİSİ OY ORANLARI İSE %41 AK PARTİ %18 MHP %17 CHP %8 İYİ PARTİ %7 HDP Not(seçim sonuçları Hürriyet gazetesi seçim sonuçlarıdır.) Şimdi bu sonuçlara göre İl genel meclisinde Cumhur İttifakının oyu %59 dur.Millet ittifakının oyu ise Hdp ile birlikte %32 dir.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE OY ORANLARI İSE AK PARTİ %44 CHP %30 MHP %7 İYİ PARTİ %7 HDP %4 SP %3 Belediye seçimlerine göre ise Cumhur İttifakı %52 millet ittifakı artı HDP ise 44 oy almışlardır. Meral Akşenerin Şark kurnazlığı ise Cumhur ittifakının Belediye seçimlerindeki oyundan ile Mhp’nin il genel meclisindeki aldığı oy oranını çıkartıp Ak Partinin oyunu hesap etmesidir.Bu hesap Ayvadan armutu çıkartıp sonucu elma cinsinden verilmesi algı yaratmak provakasyon yaratıp Cumhur ittifakını zarar vermek amaçlı olduğunu anlayamacak sadece cahillerdir. İTTİFAKLAR NE KAZANDIRDI Millet ittifakı CHP ye yaradı İttifak İYİ Partinin (kendine eski ülkücü)diyen SP (kendilerine eski Muhafazakar diyen)ve HDP(Kürtçü) nin desteği ile CHP Adana,Antalya,Ankara,Mersin,İstanbul,Eskişehir gibi metropol şehirleri aldı. İyi Parti ve Sp nin ise İttifak sayesinde aldığı büyükşehir yok hatta şehir yok.HDP ise kendi oy patansiyelinin olduğu Mardin,Van,Diyarbakır gibi büyükşehirler ile beş il belediye başkanlığı aldı. Bu ittifakın çığara çıkanları SP ve İYİ Parti oldu. Cumhur İttifakında durum ise biraz daha karmaşık bu karmaşıklığın sebebi ise büyük şehirlerde ve iki genel başkanların memleketleri olan Rize ve Osmaniye ile sınırlı bir ittifak oluşturulması,Rizede Ak Parti Osmaniyede MHP oy rekoru kırdılar.Bursa Denizli Balıkesir Ak Partinin Cumhur İttifakı sayesinde kazandığı büyükşehirler Ayrıca geçmiş dönemden beridir oy potansiyeli yüksek olduğu bilinen İç Anadolu da Konya,Kayseri,Sivas,Karadenizde Samsun Ordu Trabzon Doğuda Malatya Erzurum güneyde ise Antep Maraş Urfa büyükşehirleri yine kimseye bırakmadı.MHP ise Cumhur İttifakı sayesinde Manisa Büyükşehir beledi yesini aldı.Cumhur İttifakının bir başka önemli konusu ise Eski Selçuklu şehirleri dediğimiz anadolu şehirlerinin bir çoğunda cumhur İttifakının ortakları bir biri ile yarıştı.Bu yarıştan Karaman,Bartın karabük,Kastamonu,Kütahya,Çankırı,Erzincan,Bayburt,Amasya gibi iller MHP galip çıkarken Aksaray,Niğde Nevşehir Çorum Kırıkkale Yozgat,Elazığ,Tokat Gümüşhane Giresun Isparta uşak gibi illerde AK Parti galip çıktı.

31 MART SEÇİMLERİNDE STRATEJİK HATALAR

1-Ankara Büyükşehir adayı Mehmet Özhaseki değilde Turgut Altınok, Enver Demirel Yada Mustafa Tuna ismi ile girilmiş olsa idi Cumhur İttifakı Ankarayı kaybetmezdi, Çünkü seçimin belirleyici unsuru Ankaralılık kavramı idi.

2-Adana ve Mersin de seçimlere Ak Partinin adayları ile girilmeli idi Ak Partinin kürt kökenli oyları MHP ye kolay kanalize edilemedi.

3-Haziran 2018 seçimlerinde İstanbulda AK PARTİ +MHP %49 CHP+İYİ+SP+HDP %48 gibi bir oy almışlardı,Bıçak Sırtı bir seçim garanti görüldü sadece AK PARTİ VE MHP nin oyunu alabilecek bir aday ile seçime girildi daha sosyal chp ve iyi parti bloğundan oy alabilecek bir aday seçimi çok rahat kazanabilirdi.Mesala Beyoğlu belediye baş kanı Haydar Ali Yıldız yada Akif Çağatay Kılıç gibi gençlerle daha kolay iletişim kurabilecek bir isim seçimin şeklini değiştirebilirdi.

 

Bu haber 1695 kez okundu.
1.695 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 15:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.