Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

FABRİKA 1983 YILINDA AKSARAY’IN HAKKIYDI

Aksaray Güncel - Aralık 17, 2018 07:59 A A

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak

 ” Türkiye de 1,2 milyon ton Şeker Pancarı üretimi ile 3. sırada yer alan Aksaray adeta tarım ve hayvancılık yönünden bölgenin göz bebeği durumunda.

Bölgenin ana geçim kaynaklarından biri olan tarım, tarımında temel taşı olan şeker pancarının merkezinin Aksaray olması gözlerden kaçmıyor. 
1983 yılında yapılan siyasi hatalar ve çekişmeler sonucu Niğde ye kurulan Şeker Fabrikası günümüze gelindiğinde hem üretim alanı, hem verim hemde üretim bakımından nedenli Aksarayımızın hakkı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Niğde ilimiz de Tarım ve Hayvancılık yönünden kendine has özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle meyvecilik ve patates üretimi Niğdeyi Türkiyenin ana merkezi konumuna getirmiştir. Aksaray ilimiz yaklaşık 170 bin dekar alanda 1,2 milyon ton Şekerpancarı üretirken, Niğde de ise bu rakam yaklaşık 22 bin dekar alanda 160 bin ton üretim yapılmaktadır. Bu rakamlar göz önüne alındığında arada oluşan 8 kat fark fabrikanın yer bakımından tamamen Aksaray’ın hakkı olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.” ded,

Bu haber 1185 kez okundu.
1.185 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.