18° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

GENÇLİK VE BİLİM MERKEZİNDE SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Aksaray Güncel - Haziran 4, 2020 09:51 A A

Aksaray Belediyesi tarafından Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı içerisinde yapımı tamamlanan Gençlik ve Bilim Merkezinde son hazırlıklılar yapılıyor.

Hizmete açılması ile gençlerin yeni uğrak noktası olması planlanan Gençlik ve Bilim Merkezi 3615 metrekare kapalı alana sahip ve farklı etkinliklerin yapılabileceği bölümlerden oluşuyor.

Gençlik Merkezinde, gençlerin sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirebilmeleri için her türlü imkân oluşturuldu. Gençlerin teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri için tüm imkânların sağlandığı Gençlik ve Bilim Merkezinde, İHA ve SİHA eğitimleri ve ilgili kurslar düzenlenecek. Burada verilen eğitimlerle gençlerin insansız hava aracı veya model uçak teknolojisini öğrenme, uçurma yeteneğini kazanma ve üretiminde rol alma yeteneği kazandırılacak. Ayrıca gençler bu alanda kurulan laboratuvarları AR-GE amaçlı kullanarak geleceğe yönelik yüksek teknoloji imkanlarıyla üretim yapma becerisi elde edecek.

Gençlik ve Bilim Merkezi içerisinde kurulan Çocuk bilim merkezinde de çocuklar için eğlenceli ve etkileşimli bir ortam hazırlandı. Gençlik ve Bilim Merkezinin zemin katında dizayn edilen çocuk bilim merkezinde kum sarkacı, dev piyano, su futbolu gibi 21 farklı etkinlik alanı oluşturuldu. Çocuklar için oluşturulan bu alanda çocukları, bilim ve teknolojiyle buluşturmak, bilimsel merak ve öğrenme isteği uyandırmak, yeni fikirler üretilmesine imkân sağlamak amaçlanıyor.

Yine aynı katta vatandaşların istifadesine sunulmak üzere 500 kişilik bir konferans salonu yapıldı. Bu salon ile öğrencilere, öğretmenlere, ebeveynlere yönelik söyleşiler, konferanslar, tiyatro faaliyetleri ve drama çalışmaları düzenlenecek.

Toplamda 4 kattan oluşan Gençlik ve Bilim Merkezinin 1. Katında 120 metrekaresi kapalı 120 metrekaresi açık hale getirilebilen Bilim Temalı Çocuk Kütüphanesi ve atölyeler kuruldu yine aynı katta E-Game, Robotik Kodlama Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Steam Atölyesi, Açık Yetişkin Kütüphanesi yer alıyor.

Gençlere sessiz bir ortamda ders çalışma alanının da oluşturulduğu Gençlik ve Bilim Merkezinde 90 metrekare kapalı alanda yapılan Sessiz Kütüphane ile gençler için çalışma odaları düzenlendi.

Gençlerin sabırsızlıkla beklediği Gençlik Merkezi Korona Virüs tedbirlerinin kalkması ile birlikte hizmete açılacak.

Gençlik Merkezinin hizmete açılması ile Gençlerin yeni uğrak noktası olacağını vurgulayan Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklamada; ‘’ Sürekli gelişen bir dünyada gençlerin de kendilerini geliştirmeleri için onlara imkân sunulması gerekir. Bizler de gençlerin kendilerini geliştirebilme imkânı bulabilecekleri bir Gençlik ve Bilim merkezi tasarladık. Yaptığımız bu çalışmayı gençlerimizin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda onlardan fikir alarak dizayn ettik. Hazırlıklarımızın tamamlanması ile birlikte açacağımız gençlik merkezimiz gençler için yeni cazibe noktası olacak.’’ dedi.

Bu haber 1113 kez okundu.
1.113 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.