Açık
  • EURO
  • DOLAR

HASTANEDE BİR BAŞARIDAN SÖZ EDİLEBİLİR Mİ ?

Aksaray Güncel - Haziran 15, 2019 17:41 A A

 

İki gün önce haber sitelerine bir haber düştü haberin resmini bizde paylaşıyoruz;

Haberin içeriği ise baya bir ilginç.Ismarlama bir haber olduğu bir malzemenin alımını kolaylaştırmak için yapıldığı açık belli.

HABERDEN DİKKAT ÇEKEN KISIMLAR

Haberin Başlığı Aksaray Hastanesinin başarısı;

Aksaray’da Göğüs kafesi yarılmadan by-pas ameliyatı yapılacak

Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs kafesi yarılmadan kalp ameliyatı yapmaya imkan tanıyacak olan modern Minimal İnvazif by-pass cerrahi seti alacak.2 temmuzda ihalesi yapılacak.Minimal İnvazif by-pass cerrahi seti ile onları kullanabilecek ekip Orta Anadolu Bölgesinde bulunan KONYA, KAYSERİ, NEVŞEHİR,NİĞDE VE KIRŞEHİR İllerimizin hiç birinde yok.

 

Hastahanemize yapılacak her türlü yenilik için başımızı ortaya koyarız eyvallah ama bu ürünün fiyatı nedir? daha sonrasında nasıl bir maliyetle çalışılır Hastanemiz için olmazsa olmaz bir ürün müdür, Kayseri gibi Konya gibi bölgenin sağlık merkezi konumunda illerde kurulamayan ekip Aksaray’da kurulabilirmi? yoksa alındıktan sonra bir kaç kullanımdan sonra hastanenin deposunu süsleyecek bir alet olur mu? Bir ton soru işareti

 

Biraz araştırdık Konya Kayseri Nevşehir Niğde Kırşehir gibi illerde gerçekten yok Konya, Kayseri gibi iller Maliyeti yüksek bir set olduğu daha sonrasında kullanılan sarf malzemelerinin pahalı olduğu gerekçesi bu işe hiç girmemişler, Ankara İstanbul İzmir Antalya gibi şehirlerde özel hastanelerde hasta iyileşmesinin hızlı olduğu gerekçesi ile hastadan yüksek farklar alınarak yapılan bir ameliyat olduğu için bu işi yapan özel hastanelerin sayısı çok.Kapalı by pass ameliyatı olarak bilinen sistemin Aksarayda Eğitim Araştırma Hastanesine kurmak istediklerini söylediğimiz bu işlerin uzmanı arkadaşlar ise bize söyledikleri şu oldu;Bu işin özel bir eğitim gerektirdiği sağlam bir ekiple yapılabileceği Muhtemelen bu setin alınmasını  isteyen kişinin bu işi burada öğrenip özel sektörde maaşını arttırmayı planladığını söylediler.Fiyatmı tabiki sudan ucuz 300 milyar civarında,bu tabiki daha sonra kullanılacak sarf malzemeleri hariç.Eğer bu malzeme alınacak bile olsa mutlaka eğitimi

Aksaraylı veya uzun yıllar burada kalacak birine verilmeli ki devamlılığı olsun. Tıpkı anjiyo ekibi gibi 2-3 tane Aksarayın çocuğu ve burada kalıcı olan doktor kardeşlerimiz sayesinde Anjiyo orta anadolunun en güzel çalışan merkezlerinden biri durumunda Eğer bugün burada yarın şurada Başhekimimiz gibi 9 yılda 8 hastane değiştirmiş birine verilir ise Devletin 300 milyarını daha depoya gömerizki bunda tüy bitmemiş yetimin hakkı vardır.Çünkü bu seti kardiyoloji cerrahı bile olsa sadece eğitimini alan kullanabiliyor.

HASTAHANEDE BİR BAŞARIDAN SÖZ EDİLEBİLİRMİ ?

Yaklaşık iki yıldır Hastanemizde Başhekimlik yapan Dr.Hakan Bingöl’ün bildiğim kadarı ile Kasımda sözleşme süresi doluyor.Bu dönemde8-10 doktorla Hastahane seviyesindeki  Doğum ve çocuk hastanemiz dönem dönem hiç doktoru olmayan insanların muayane olmak için haftalarca beklediği bir servis haline döndü.Neden ise Sayın Başhekimimizin egoları yüzünden bütün doktorlar kaçtı.6-7 Doktorla hizmet veren Göğüs hastanemiz bazen tek doktorlu bazen iki doktorlu servis haline geldi, Göğüs hastanemizin eski başhekimi Dr.Metin Güven bile bu adama dayanamadı özele kaçtı. Hastahane bu iki yılda zarar rekorları kırdı Velhasıl Elini kesmiş bir vatandaşımızın gece saat 2-3 gibi saatlerde Konya’ya dikilmek üzere gönderildiği doğum için en büyüğü 100 yataklı özel hastanelere muhtaç duruma düşüldüğü bu hastanede ben kapalı by pass ameliyatı yapılabileceğini pek düşünmüyorum. Kasım ayında bu başhekim ile sözleşme yenileneceğinide hiç zannetmiyorum.

Hele ki bu malzemenin alınmasını isteyen Sayın Başhekimin sürekli yer değiştirmesi ama çalıştığı medikalcileri hiç değiştirmemesi bu ihaleye benim art niyetli bakmamı sağlıyor.Bu nedenle ki iki temmuzda yapılacak olan ihaleyi,ihalenin,şartnamesini,katılan firmalar, eğitim alacak hekimleri kamoyu adına sorumlu gazetecilik örneği olarak takip edeceğiz.

MAHMUT ESKİL

KAPADOKYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI

Bu haber 1753 kez okundu.
1.753 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 17:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.