Açık
  • EURO
  • DOLAR

İl Öğrenci Meclisi Başkanı Atalay’dan Sitemli Açıklama

Aksaray Güncel - Mayıs 11, 2019 11:06 A A

MEB’in, 2004 yılında başlattığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi’nin uygulanmasından vazgeçilmesi ve kapatılma kararına tepki veren Aksaray İl Öğrenci Meclisi Başkanı Kaan Recep Atalay, yaptığı açıklama ile karara tepki gösterdi.

Aksaray İl Öğrenci Meclisi Başkanı Kaan Recep Atalay Türkiye Öğrenci Meclisi’nin kapatılması hakkında yaptığı açıklamada “Demokrasi Eğitimi  ve Okul Meclisleri Projesi” kapsamında düzenlenmesi beklenen 16. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı Seçimi ve 2018 – 2019 Eğitim Öğretim Yılında İl başkanı olarak seçilmiş başkanların ant içme töreni ile mazbata alımı, anti demokratik bir şekilde iptal edilmiştir.

Ülkemizin yarınlarına ışık tutan gençliğimizin, demokrasi uğruna verdiği mücadele göz ardı edilmiş ve hakları yenmiştir. İl Başkanı olarak seçim ile gelen öğrenciler mazbatalarını alamamış, verdiği mücadele, gösterdiği gayret ve azim umursanmamıştır” dedi.

“Çalışamaz Hale Getirildi”

Atalay “Kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere vazifeler verdiği gençliğe hitabesinde de vurguladığı üzere Türk Gençliği yüce milletimizin şüphesiz teminatı ve iftihar vesilesidir. Her alanda başarı için ter döken ve milletimizi gururlandıran Türk Gençliğinin mevcudiyeti ve canlı olması şüphesiz ki milletimiz için hayati önem taşımaktadır. Türk Gençliğinin sesini duyurabildiği ve en rahat hareket edebildiği alan muhakkak Öğrenci Meclisi’dir. Kasım 2018 ve Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan okul ve il öğrenci meclisleri seçimlerinden sonra yapılması beklenen Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı seçimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edilmiş, Türkiye Öğrenci Meclisi çalışmaz hale getirilmiştir.

‘Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi’ kapsamında yapılması gereken bu seçim, yine proje yönergesinin 6. Madde h fıkrası olan ‘Demokratik ilkeleri benimseme’ ilkesini ihlal ederek iptal edilmiştir. Türkiye Öğrenci Meclisi ülkemizin sarsılmaz demokrasisinin yegâne unsurlarından biri ve milli iradenin vücut bulmamış halidir. Bu seçimin iptali aydınlık yarınların teminatı, Türk ahlak ve töresinin temel taşı olan biz Türk gençliğinin önünde örnek teşkil etmesi gereken saygıdeğer büyüklerimizin, Türk Gençliğinin sözlerini hiçe sayması ve bizim temsil hakkımızın elimizden alınması anlamına gelmektedir” diye konuştu.

“Anti Demokratik Bir Karar”

Kararı reddettiklerini vurgulayan Atalay “Geçmişten bugüne Türk Gençliği nice övgülere ve iltifatlara muhatap tutulmuş, parmakla gösterilmiştir. Bizler dünyaya ayak uyduran, ülkemizi diğer ülkeler karşısında temsil etmeye çalışan, Türk Bayrağı’nı bütün cihanda dalgalandırmak isteyen Türk Gençleriyiz. Kendi büyüklerimiz tarafından yapılan bu hamle bizi derinden etkilemiş, mücadele gücümüzü aşağıya çekmiştir. Sınıf Temsilcilerini, okul başkanlıklarını, ilçe temsilciliklerini, il temsilciliklerini ve bütün bu süreçte oy kullanmış Türk Gençliğini yok saymak, demokrasi kültürü oturmamış, hak ve hukuka riayet edilmeyen bir gençliğin önünü açmaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel görevi, biz gençleri yarınlara hazırlamak iken Kurumun yetkili mercileri anti demokratik kararlar almış ve biz gençlerin önünü kesmiştir. Biz ki Bedir’de İslam’ı şahlandıranların, İstanbul’u fetheden Fatih’in, Çanakkale geçilmez diyen şehitlerin, Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mühimmat taşıyan kahramanların bugünkü mirasçıları olarak 21. Yüzyıl Türkiye’sinde verilmiş olan bu anti demokratik kararı şiddetle reddediyoruz. En yakın zamanda yapılan bu yanlışın farkına varılmasını ve düzeltilmesini temenni ederiz” ifadelerine yer verdi.

“16 Yıllık Emek Vurgusu”

Atalay ayrıca “Türkiye Öğrenci Meclisi 16 yıldır emek verilen, gençliğimizin kocaman hayalleri ile gerçekleştirdiği; kütüphane açma, kırtasiye yardımı, ilgili mercilere öğrencilerin ağzından sorunların iletimini yapan bir meclistir. Alınan bu anti demokratik karar bizleri hayal kırıklığına uğratmış ve gösterdiğimiz çabanın boşa gitmesine neden olmuştur.

Bir an önce 16. Dönem İl Başkanları ant içerek mazbatalarını almalı, Türkiye Öğrenci Meclis Başkanı seçilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Öğrenci Meclisinde görev yapan tüm arkadaşlarıma hayatlarında başarı ve kolaylıklar diliyor, Aksaray halkının Ramazan Ayı’nı tebrik ederek saygılar sunuyorum ” dedi.

Bu haber 1255 kez okundu.
1.255 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.