Açık
  • EURO
  • DOLAR

İŞKUR VE ENGELLİ PLATFORMLARINDAN ANLAMLI ZİYARETİ

Aksaray Güncel - Aralık 6, 2019 12:04 A A

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Aksaray’da faaliyet yürüten engelli dernekleri ve platformu yöneticileri bir araya gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete Engelliler Derneği Beyazay Derneği, Özel Çocuklar Spor İl Temsilcisi, Somuncubaba Spor Kulübü, 68 Görme Engelliler Spor Kulübü, Engelli Anneler Derneği, İşitme Engelliler Derneği ile Otizm Dernekleri katıldı.

EN FAZLA ENGELLİ İSTİHDAMINA PLAKET

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında kamuda ve özel sektörde en fazla engelli istihdamı gerçekleştiren firmalara plaket takdim edildi. Ziyaretler kapsamında Aksaray Valimiz Sayın Ali MANTI ’ya, Aksaray Belediye Başkanımız Sayın Evren DİNÇER’e, Mercedes Benz Türk A.Ş. ye, Eroğlu Giyim San. Tic. A.Ş. firmalarına plaket takdim edilerek engelli çalışanların 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı ve karanfil dağıtıldı.

Engelli vatandaşlarımızın istihdamının artırılması, mesleki deneyim ve becerilerinin geliştirilmesi, çalışma hayatından beklentileri, işgücü piyasasına girişte yaşadıkları sorunlar, piyasaya girdikten sonra kalıcı yer edinememeleri gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik kolaylaştırıcı çalışmalar hakkında değerlendirmeler de bulunuldu.

İŞ KULÜBÜNDEN ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA İŞ ARAMA BECERİLERİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İş Kulübümüz ve engelli koçluğu personellerimiz tarafından engelli vatandaşlarımıza iş arama becerileri, özgeçmiş hazırlama, beden dili ve kendi işini kurmak isteyen engellilerimize hibe desteği eğitimi ve sertifika töreni düzenlenmiştir. Son dönemde 115 engelli ve eski hükümlü vatandaşımız kendi işinin patronu olmuştur.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA 50.000TL HİBE DESTEĞİ

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde engelli vatandaşlarımıza yönelik kendi işlerini kurmaları halinde 50 bin TL’ ye kadar hibe desteği sağlandı. Aksaray Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Program ile Aksaray Valimiz Sayın Ali MANTI, Aksaray Belediye Başkanımız Evren DİNÇER, Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim CANSEVER, Adli Yargı Komisyon Başkanı Seyfullah SARIGÜL il protokolü ve engelli vatandaşlarımızın katılımlarıyla hibe çeki hak sahiplerine dağıtıldı.

SON MÜRACAAT TARİHİ 18 ARALIK 2019

Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın hibe desteğinden yararlanmak için son müracaat tarihi 18 Aralık 2019’ dur. Vatandaşlarımızın hibe desteğinden yararlanmalarının önkoşulu girişimcilik belgesi olup her türlü bilgi için bizzat İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE 50.000TL’YE KADAR HİBE DESTEĞİ

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ Engelli ve Eski Hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik 50.000’yl’ye kadar hibe desteğinin sağlandığını belirtti. İŞKUR tarafından kendi işini kurmak isteyen Engelli vatandaşlara 50 bin TL Eski Hükümlülere ise 38.370 TL’ye kadar hibe desteğinin sağlandığını dile getirerek “Aksaray ilimizde son dönemde 115 engelli ve eski hükümlü kendi işinin patronu oldu. Yeni girişimci adaylarını bekliyoruz.” dedi.

Projelerimizden faydalanmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın emekli olmamaları, engelliler için en az %40 oranında sağlık kurulu raporuna sahip olması ve bu belgelerini İŞKUR’a ulaştırmaları gerekiyor. Ayrıca projenin ön koşulu olarak girişimcilik eğitimi başlıca şartlar arasın

Bu haber 677 kez okundu.
677 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 12:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.