16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

 Isparta ve Burdur İllerine Tıbbi Aromatik Bitkiler Konusunda Teknik Gezi Düzenlendi

Aksaray Güncel - Ağustos 7, 2019 11:53 A A

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce 06.08.2019 Pazartesi günü Isparta ve Burdur illerindeki lavanta bahçelerine teknik gezi düzenlenmiştir. Geziye Orman İşletme Müdürü Mustafa Uygun, Aksaray Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Koç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdi Özdemir, Mühendis Meryem Maraşlıoğlu ve 10 çiftçimiz katılmıştır.

Düzenlenen gezide öncelikle Isparta iline bağlı Kuyucak köyündeki lavanta bahçeleri gezilmiştir. Burada çiftçilerimize ve geziye katılanlara Prof. Dr. Hüseyin Koç tarafından lavanta bitkisinin iklim ve toprak yapısı ile lavanta yetiştiriciliği konusunda bilgi verilmiştir. Ayrıca Kuyucak köyünde lavanta yetiştiriciliğine bağlı olarak gelişen ekoturizm geziye katılanlar tarafından oldukça dikkat çekici bulunmuştur.

Sonrasında Burdur ilinde bulunan Lisinia isimli lavanta yetiştiriciliği ve işlemesi yapılan yere ziyaret gerçekleştirilmiş, buradaki işletme sahibinden lavanta ve diğer tıbbi aromatik bitkilerin hasadından sonra işlenmesi ve yağlarının alınması ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Son olarak Burdur ilinde Lavanta deresi ziyaret edilerek burada bulunan lavanta, kekik, adaçayı ve biberiye gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin yetişme ortamları görülmüştür.

Geziye katılan çiftçilerimiz düzenlenmiş olan teknik geziden çok memnun kaldıklarını belirterek ilimizde de bu türlü tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliğinin yapılabileceğini, farklı ürünlerin yetiştirilmesinin ilimiz ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacağını belirtmişlerdir.

Bu haber 1532 kez okundu.
1.532 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.