Açık
  • EURO
  • DOLAR

KISA ÇALIŞMA UYGULAMASIYLA İŞVERENLERİMİZİN VE İŞÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Aksaray Güncel - Mart 25, 2020 07:55 A A

Bilindiği üzere Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin’in Wuhan Kentinde yeni bir koronavirüs hastalığının ortaya çıktığını ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü 2019 koronavirüs hastalığının (COVID-19) dünyadaki diğer ülkelere yayılma riskinin yüksek olduğunu vurguladı ve dünya genelindeki kamu sağlığı yetkililerini muhtemel bir COVID-19 salgını için harekete geçirdi. Bu bağlamda Ülkemizde de koronavirüsün olası etkilerinin görüşüldüğü, 18.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bizzat katılımlarıyla Çankaya Köşkü’nde, kamu ve özel sektörden üst düzey temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen “Koronavirüsle (KOVİD-19) Mücadele Eşgüdüm Toplantısının” sonucunda, virüs tehdidinin hem bireysel olarak günlük hayatta, hem de çalışma hayatında en kısa sürede bertaraf edilmesi için Devletin tüm imkânlarının seferber edildiği vurgulanarak, bazı önemli kararlar alınmıştır.

Toplantı sonrası koronavirüs (Covid-19) 21 maddelik Ekonomi Paketi açıklanmıştır. Alınan bu kararlarda ekonomide istikrar ve istihdamın korunması amaçlanmıştır. Bu ekonomik önlemlerden işçi maliyetlerini azaltan, istihdam ve istikrarı koruyacak olan Kısa Çalışma Ödeneği desteğidir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

18.03.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Koronavirüs (Covid-19) kapsamında açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nde yer alan “Kısa Çalışma Ödeneğinin devreye alınarak, bundan faydalanmak için gereken süreçlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması,” çerçevesinde çalışmalar devam etmekte olup, İŞKUR Yönetim Kurulunca yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvurularının yapılabilmesi için karar alınmıştır.

Covid-19 salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.

İŞLEMLERİNİZİ İŞKUR’A GELMEDEN ONLİNE ÇÖZEBİLİRSİNİZ

Koronavirüsle mücadele kapsamında İŞKUR olarak iş arayanlara ve iş verenlere yönelik olarak online hizmet sağlanmaktadır. Vatandaşlarımız hizmet binasına gelmeden Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Ödeneği, iş arayan kaydı, kayıt belgesi, açık iş ilanı başta olmak üzere hizmetlerimizden e-devlet, ALO 170, www.iskur.gov.tr adresinden 7/24 ulaşılmaktadır. Ayrıca 0 382 213 50 92 telefon numarasından iş ve meslek danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

BAŞVURULARIN YAPILMASI VE SONUÇLANDIRILMASINA İLİŞKİN SÜREÇ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN

AKSARAY ELEKTRONİK BAŞVURU ADRESİ

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü kisacalisma.aksaray@iskur.gov.tr

Bu haber 779 kez okundu.
779 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.