Açık
  • EURO
  • DOLAR

KÜÇÜK HANIMLARIMIZIN, KÜÇÜK BEYLERİMİZİN BAYRAMINI KUTLUYORUZ

Aksaray Güncel - Nisan 24, 2020 06:45 A A

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas ERTÜRK yaptığı açıklamada “Tüm ulusumuzun, tüm Aksaraylıların ve tüm çocukların 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. 23 Nisan Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada tek örneği olan, çocuklara armağan ettiği ve şu sözler ile taçlandırdığı bayramımızdır. “Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.”

Biz de Ulu Önder Mustafa Kemal’in sözleri ile küçük hanımlarımızın, küçük beylerimizin bayramını kutluyoruz.

Bu 23 Nisan TBMM’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümü olması sebebiyle ayrı bir anlam kazanmaktadır. Bunun yanında ülkemizle birlikte tüm dünyayı saran Korona Virüs belası yüzünden, coşkuyla meydanlarda sokaklarda kutlayamadığımız buruk geçirdiğimiz bir gün. Bunun hüznünü ve üzüntüsünü yaşıyoruz.

TBMM ülke tarihimizde çok önemli ve ayrı bir yere sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk henüz savaş devam ederken, Polatlıdan top sesleri duyulur iken Ankara’da 1. TBMM Toplamıştır. Savaş ortamında ordu demeden önce milli irade demiştir. Ama günümüzde milli iradenin, parlamentonun özellikle 2017 anayasa referandumunda içinin boşaltılması, önemsizleştirilmesi bizleri üzmektedir.

Yine 2017 referandumu ile resmileşen bir sıkıntıda Mustafa Kemal’in saraydan alıp millete verdiği egemenlik kavramı, yeniden milletten alınıp sarayda tek kişide toplanmaya çalışılmaktadır. Bu yöndeki çabaları da ibretle izliyoruz. Ve bu konuda da mücadelemizi sürdüreceğiz.

CHP Aksaray İl örgütü olarak 1 hafta boyunca bayram kutlama ile ilgili bir projemiz vardı fakat salgın sebebi ile bunu yapamadık. Kısıtlı korona günlerinde ne yaptık? Merkez İlçe Başkanımız Esen Uz Sökmen ve yöneticilerimizin katılımı ile Aksaray’ın çeşitli mahallelerinde çocuklarımıza hediyeler dağıttık. Yine 10 çocuğumuzla telekonferans yöntemi ile görüşerek bayramlarını kutladık. Milli Eğitim müdürlüğünün çelenk koyma törenine Merkez İlçe Başkanımız ile birlikte katıldık. Resmi program bitişinden sonra saat 11:00 ‘da Atamızın huzuruna çelenk koymak istedik fakat bu talebimiz valilikçe yasaklandı ve izin verilmedi. Ülkenin birçok yerinde çelenk koyma törenleri gerçekleştirilebilirken ilimizde valiliğin yasaklamasına anlam vermekte zorlanıyoruz. Ne yazık ki ülkemiz yasaklar ile yönetilmeye çalışılmaktadır. Bir belediyemiz sahra hastanesi oluşturmaya çalışıyor yasaklanıyor, bir belediyemiz gıda yardımı yapmaya çalışıyor yasaklanıyor, bir başka belediyemiz vatandaşlara ücretsiz halk ekmeği dağıtmaya çalışıyor yasaklanıyor, Aksaray örgütü olarak gıda yardımı yapmaya çalışıyoruz yasaklanıyor, 23 Nisanda Meclisin 100. Yılında tören yapmak istiyoruz yasaklanıyor. Sayın valimiz ve Sayın Emniyet Müdürümüz ile bu yasağı defalarca görüştük. Sayın Vali bu yasağın kaynağının önce pandemiden kaynaklandığı söyledi, ardından 2012 de çıkan bir yönetmeliğe atıfta bulunarak kaynak gösterdi. Fakat yönetmeliğe rağmen bu yıla kadar biz her resmi bayramda çelengimizi koyabildik. Bunun geçtiğimiz yıllarda engellenmediğini, üstelik bu yılda birçok ilimizde buna izin verildiğini belirttiğimizde bu konuda kararının kesin olduğunu söyledi. Sayın valimize soruyoruz; başka illerde izin verilen valiler başka bir içişleri bakanlığına mı bağlı? Siz mi başka bir içişleri bakanlığına bağlısınız? Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahibi olarak temsil ettiği resmi törende bizi üzen başka bir durum gerçekleşti. 10

kişilik katılabilinecek törende milli eğitim müdürü çelengini koydu. Siyasi partiler davet edilmedi, sivil toplum örgütleri davet edilmedi. Üstelik törene Sayın Valimiz katılım göstermedi, Aksaray Belediye Başkanı katılım göstermedi. Belediye başkanının katılım göstermemesini anlayabiliyoruz. Kendisinin belediye meclis toplantılarına da sıklıkla katılmadığını biliyor, daha önemli işleri olduğunu, çok yoğun olduğunu düşünüyoruz. İl Emniyet müdürü katılım göstermedi. Ve maalesef savaş ortamında kurulan ve başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün olduğu Garnizon Komutanı da törene katılmadı. Bu bize şunu göstermektedir. Devlet olarak biz 23 Nisanı benimsemiyoruz, sahiplenmiyoruz. Bu bizim Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı basit bir eylem, 23 Nisanı önemsizleştire Mustafa Kemal Atatürk’ü değersizleştirme, bu ülkenin geçmişini tarihini yok sayma eylemi olarak sayıyoruz. Böylesi bir törene pandemi kuralları ihmal edilmeden protokol üyelerinin katılmamalarını halkımızın vicdanına bırakıyoruz. Atatürk’ü değersizleştirme hususunda yine densiz bir gazeteci “Prof.Dr. Ekrem Buğra Ekinci’ biz yazı yazıyor. Bu yazıda Mustafa Kemal’in sivil darbeci olduğunu, İngilizlerle iş birliği yaptığını, Mustafa Kemal’in aslında bir ajan olduğunu söylüyor. Bu konuda CHP olarak her türlü yasal başvurumuzu yapacağız. Bu müptezeli de basın açıklamamız aracılığı ile kınıyoruz. Çelenk Koymamızı yasaklayan valilik kararını da kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.” Dedi.

 

Bu haber 643 kez okundu.
643 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 06:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.