Açık
  • EURO
  • DOLAR

MİLLETVEKİLİ EREL YENİ DÖNEME HIZLI BAŞLADI

Aksaray Güncel - Ekim 5, 2020 11:35 A A

Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Dönem 4. Yasama yılının başlaması üzerinden henüz dört gün geçmesine rağmen Aksaray Milletvekili Ayhan EREL geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman, Ulaştırma ve Altyapı bakanlarına vermiş olduğu soru önergelerine bir yenisini ekledi.

Milletvekili EREL yapmış olduğu yazılı açıklamada;

“Aksaray’ın dertleriyle dertleniyoruz, Aksaray için ne yapabilirim, Aksaray’ı hak ettiği yere getirmek için ne yapabilirim diye çabalıyorum. Geçtiğimiz yasama yılında da olduğu gibi vermiş olduğum soru önergeleriyle Aksaray’ımızın yaşamış olduğu problemlere çözüm arıyorum. Son olarak sayın Cumhurbaşkanı, dönemin başbakanları ve bakanları tarafından Aksaray halkına defalarca söz verilmesine rağmen yapılmayan, yapıldığında ise Aksaray’ımıza büyük bir katma değer sağlayacak olan Aksaray Ulukışla Çakmak istasyonunun bir önce tamamlanması amacıyla Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı bakanına yazılı soru önergesi verdim. Umuyorum ki Anadolu’nun parlayan yıldızı Aksaray’ımıza verilen sözler tutulur ve Aksaray hak ettiği yere gelir.” İfadelerini kullandı.

Aksaray Milletvekili Ayhan EREL ‘in Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı bakanı tarafından cevaplandırılması amacıyla vermiş olduğu soru önergesi ise şu şekilde;

Aksaray il Niğde-Ulukışla Çakmak istasyonu arasında ki yaklaşık 90 km uzunlukta olan, Aksaray’ı Mersin ve İskenderun bağlayacak nitelikte olan demir yolu 2004 yılından bu tarafa her hükümet yetkilisinin, her Ak parti yetkililerin yapılacak sözünü verdiği halde ihale aşamasına gelen bu demiryolu maalesef ihalesi yapılıp inşaatına başlanılmamıştır.

Bu yıl kısmen hizmete giren yılsonunda da tamamı hizmete girecek olan Ankara- Niğde otoyoluyla birlikte Aksaray’dan geçen araç sayısı %90’lar civarında azalacaktır. Bu durum Aksaray ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. İlgili demiryolunun hizmete girmesiyle Aksaray, Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşarak Organize sanayide ki yatırımlar üç katına kadar artacaktır. Aksaray için iş, aş, umut kapısı olan demir yolunun bu anlamda bir an önce hizmete girmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1) Aksaray ekonomisi için hayati önem taşıyan, projesi tamamlanan ve ihale aşamasına gelen Aksaray Çakmak istasyonunu yatırım planına alarak 2021 yılı bütçesinde ödenek ayırmayı düşünüyor musunuz?

2) 2021 yılında ödenek ayırmayı düşünmüyorsanız başta Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözünü verdiği demir yolu hattına ne zaman ödenek ayırıp, hangi yılda bitirmeyi düşünüyorsunuz?

 

Bu haber 388 kez okundu.
388 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.