Açık
  • EURO
  • DOLAR

OYUN TERAPİSİ ÇOCUKLARIN BEYİNLERİNİN GELİŞİMİNDE ÇOK ETKİLİ

Aksaray Güncel - Eylül 22, 2019 10:46 A A

Oyun terapisi günümüzde sıkça adını duyduğumuz, 3 ve 12 yaş grubu arasındaki çocuklara uygulanabilen bir terapi yöntemidir. Peki nedir bu oyun terapisi nasıl ve kim uygular? Evdeki oyundan oyuncaktan farkı nedir?
Oyun, çocuklar için en önemli en değerli aktivitedir, çocuğun gıdasıdır diyebiliriz. Yetişkinler için problem basamağında danışmanlık ne ise çocuklar için de oyun terapisi odur.
Oyun terapisi özel ve seçilmiş oyuncaklar ile hazırlanmış bir odada uzman oyun terapisti ile yapılan, çocuğun kendi kendine problemlerini tesbit edip çözümleyebilmesi ve yaşanan bazı sıkıntıları zarar görmeden aşabilmesi için çocuğu güçlendirme yöntemidir. Çocuğun empati kurmasını ve özgüvenini geliştirmesi açısından önemli yer tutar.
Oyun terapisi sırasında her çocuğun günlük hayatta yaşadığı duygu olan korku, öfke, tedirginlik, hayal kırıklığı gibi olumsuz duyguların ortaya çıkarılması sağlanır. Bu aşamada çocukların yaşadığı zorlukları dışa vurmalarını sağlayan, çözüm üretebildikleri, duygularla yüzleşmelerini sağlayan en önemli terapi çeşididir.
Oyun terapisindeki en önemli şey terapist ile çocuk arasında kurulan ilişkidir. Çocuğun terapi sırasındaki kelimeleri, oyunudur.
Öncelikle oyun terapisi sırasında size yardımcı olacak kişi bir eğitimden geçmiş uzman kişidir. Oyun terapisi özel olarak hazırlanmış ve seçilmiş bir odada yapılır. Ve en önemli şey çocuk olduğu gibi kabul edilir. Ne yapmak nasıl davranmak isterse o şekilde hareket eder. Ebeveynlerimizin en başarısız olduğu konu budur. Çocuk evde oyun oynarken kısıtlanmaktadır ya da oyun sonuna kadar aile katılmamaktadır, çocuk kendini tam olarak ifade edememektedir.
Çocuk oyun terapisi alırken aileye de bu konuda danışmanlık eğitimi verilir. Çocuğun oyuncaklar ile oynayışı, davranışları, geri bildirimleri bize bilgi verir. Oyun terapisti de elde ettiği bu bilgiler ışığında aileye yönlendirmeler yapar.
Ebeveynlerden birinin vefatı, boşanma, okulda arkadaşları ve evde aile üyeleri ile çatışmalar varsa, çocuk özgüven problemi yaşıyorsa bir psikologa başvurabilir alanında uzman kişilerden oyun terapisti yardımı alabilirsiniz.

Bu haber 1311 kez okundu.
1.311 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 10:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.