Açık
  • EURO
  • DOLAR

PAKDEMİRLİ: TARIMSAL OVALARA TEK BİR ÇİVİ ÇAKTIRILMAYACAK

Aksaray Güncel - Aralık 7, 2019 11:47 A A

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Uşak’ta Tarım ve Orman Sektörü Temsilcileriyle bir araya geldi. Tarım Sit alanlarıyla ilgili uyarılarda bulanan Pakdemirli, “Net söylüyorum; tarımsal ovalarımıza tek bir çivi dahi çaktırmayacak, ülkemizin tarımsal üretimini güvence altına alacağız” dedi.

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek ovaların “Tarımsal Sit” alanı ilan edilerek, koruma altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli Uşak’ta da bu kapsamda, 657 bin dekar alana sahip olan 6 tarımsal ovanın koruma altına alındığını söyledi ve “Net söylüyorum; tarımsal ovalarımıza tek bir çivi dahi çaktırmayacak, ülkemizin tarımsal üretimini güvence altına alacağız” diye vurguladı.

Bakan Pakdemirli, Uşak’ın önemli tarım ürünlerinden olan haşhaş konusunda verilen destekleri de hatırlattı. “2018 yılında, kilogramı 4,25 Lira olan haşhaş kapsülü fiyatını, 2019 yılında, %17,7 artırarak, 5 liraya çıkardık. Ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz de, 5.965 üreticimizden, 2019 yılında haşhaş alımı yaparak, karşılığında 16,8 Milyon Lira ödeme yaptı”

2019 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında 12 yeni ürünün destek kapsamına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, 32 ürünün ise destekleme birim fiyatlarının artırıldığını söyledi. Pakdemirli, “Bütün bu destekler ve yaptığımız çalışmalar neticesinde,17 yılda; bitkisel üretim değerini 4,7 kat, hayvansal üretim değerini de 7,2 kat artırdık!” ifadelerini kullandı.

Uşak’ın ihracattaki yerine de değinen Bakan Pakdemirli, yeni dönemde artan destek oranları ile tarımsal üretimin de artmasının beklendiğini söyledi ve “Uşak, son 17 yılda, tarımsal ihracatını 115 kat artırarak, 28,4 Milyon Dolar seviyesine çıkarttı. Bakanlığımızın 2020 yılı bütçesinin %54,5’ini tarımsal desteklere ayırdığımızı bir kere daha ifade etmeliyim! İnşallah böylece, 2020 yılında, bir önceki yıla göre %36,7 artışlık tarımsal destekle, en yüksek artışı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Kaynak Tarımdan haber

Bu haber 585 kez okundu.
585 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.