Açık
  • EURO
  • DOLAR

PİRİ REİS, CEZERİ, HARZEMİ, MİMAR SİNAN…

Aksaray Güncel - Eylül 9, 2020 09:17 A A

Şehrin en büyük kütüphanesi olan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Kütüphanesi’nin duvarları, kendi çağlarında bilime yaptıkları önemli katkılarıyla bilinen Türk ve Müslüman bilim insanlarının ve filozoflarının bilgilendirme panolarıyla süslendi.

ASÜ Kütüphanesi gerek basılı ve elektronik kaynak gerek fiziki imkânlar gerekse kullanım kolaylığı gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Pandemi münasebetiyle kullanıcıların bir süredir uzaktan bağlantı yöntemleriyle erişebildiği kütüphaneyi, normal şartlarda her gün binlerce öğrenci ziyaret ediyor. Hali hazırda şehrin en büyük kütüphanesini gerek içerik gerekse fiziki bakımdan geliştirme çalışmaları da devam ediyor. Bu kapsamda kütüphane duvarları, kendi çağlarında bilime yaptıkları katkılarla insanlığa ufuk açmış, bugün de fikirlerinden ve eserlerinden yararlanılan bilim insanları ve filozofların bilgilendirme panolarıyla süslendi. Panolarda bilim insanlarının resimleri, kısa hayat hikâyeleri ve çalışma yaptıkları alana ve üretimlerine dair bilgiler aktarılıyor.

Piri Reis’ten Cezeri’ye, Harzemi’den Mimar Sinan’a, Fergani’den Zehravi’ye kadar hepsi alanında birer mihenk taşı olan 40 ismin bilgilendirme panosu, ASÜ Kütüphanesi duvarlarında öğrencilere ilham kaynağı oluyor.

Bu haber 427 kez okundu.
427 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.