12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

SGK MÜDÜRÜ AKGÜNDEN ATSO’DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Aksaray Güncel - Şubat 5, 2019 09:22 A A

SGK MÜDÜRÜ AKGÜNDEN ATSO’DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Bilal Akgün, ilimiz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş’ı ziyaret sırasında önmli açıklamalarda bulundu.

Yeniden Yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvelik Kurumu Prim Borçları için Yapılandırma sürelerinin uzatıldığı belirten SGK Müdürü Akgün, yaptığı açıklama da; “ 7143 Sayılı Kanuna göre SGK’ya sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları durumunda               yapılandırma haklarının devam edeceğini belirtti.

İl Müdürü Bilal Akgün, borçların yapılandırmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve ceza yerine YI-ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlattı. İl Müdürü Bilal Akgün, yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenmemiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadar ödenebileceğinin altını çizdi.

“SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLECEKLER”

Bağ-kur sigortalılarının hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceklerini anlatan İl Müdürü Bilal Akgün, hem Bağ-kur’un hemde genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının da bulunmaması kaydıyla bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini belirrti.

“GSS PRİM BORÇLARIDA ŞUBAT SONUNA KADAR ÖDENEBİLECEK”

İl Müdürü Bilal Akgün, ayrıca 2018/ Aralık ve 2019/Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken GSS Prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın Şubat sonuna kadar ödenebileceğini belirtti.

“BORCU YOKTUR YAZISI ALAN, İSTİHDAM TEŞVİKİNDEN FAYDALANABİLECEK”

Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını dile getiren İl Müdürü Bilal Akgün, son olarak Yapılandırma Haklarını devam ettiren işverenlerin Borcu Yoktur belgesi alarak istihdam teşvikinden yararlanacaklarının altını çizdi.

ATSO Üyelerine bu noktada çağrıda bulunan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, SGK’da yapılandırması bozulan ve 7143 Sayılı Kanun’a göre SGK’ya sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ATSO Üyelerinin İl Müdürlüğüne giderek verilen Yapılandırmalarını yeniden düzeltmeleri noktasında çağrıda bulundu.

Bu haber 1403 kez okundu.
1.403 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.