Açık
  • EURO
  • DOLAR

TARİHİ KALANLAR KÖPRÜSÜ RESTORE EDİLİYOR

Aksaray Güncel - Haziran 11, 2020 06:02 A A

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi ile birçok seyyahın eserlerine konu olan kadim şehir Aksaray’ın bir tarihi ve kültürel bir zenginliği daha Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleri sonucu restore ediliyor.

Aksaray’ın doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini ortaya çıkartmak için şehrin birçok noktasında çalışma yürüten Aksaray Belediyesi, tarihi Kalanlar Köprüsünün restore edilmesi için harekete geçti.

Tek yöne eğimli köprüler grubunda yer alan köprü ikisi büyük, ikisi küçük sivri kemerli dört gözden oluşuyor. Düzgün kesme ve kaba yonu taş malzemeden inşa edilen köprünün uzunluğu yaklaşık 36 metre. Anadolu Selçuklular tarafından inşa edildiği bilinen Kalanlar köprüsü o dönemin izlerini de üzerinde bulunduruyor.

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleri ile çalışma başlatılarak aslına uygun olarak restore edilen tarihi Kalanlar Köprüsü çalışmaların tamamlanması ile birlikte eski ihtişamına kavuşacak.

Yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklamada şehrin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak adına şehrin birçok noktasında çalışma yürüttüklerinin altını çizdi. Kalanlar köprüsünün de tarihi dokusuna uygun olarak restore edildiğini çalışmaların tamamlanması ile hizmete açılacağını belirtti.

Bu haber 644 kez okundu.
644 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 06:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.