13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

TÜRKİYE KAMUSEN İL TEMSİLCİSİ TANER KARA’DAN SERT ÇIKIŞ

Aksaray Güncel - Şubat 11, 2019 14:14 A A

AKSARAY da SAĞLIK ve SAĞLIK ÇALIŞANLARI CAN ÇEKİŞİYOR

Türkiye Kamusen İl Temsilcisi Türk Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı Taner Kara Feryat figan Sağlık Çalışanlarının dayanacak gücü kalmamıştır dedi konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında;

Saygıdeğer Aksaraylılar değerli sağlık çalışanları;
Son yıllarda ilimizde sağlık alanında çok ciddi sıkıntılarımız vardır. Aksaray sağlık sistemi çevre illere bakıldığında her geçen gün kan kaybediyor. Özellikle personel rejimi açısından bir çöküş yaşanmaktadır. Tüm ilçelerimizde beldelerimizde bu sıkıntılar mevcutken özellikle sağlık sistemimizin can damarı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu sorunlar çeşitlilik göstermektedir.
Bildiğiniz üzere büyük umutlarla geçte olsa yapılan yeni hastane binamız şehrin ihtiyacına cevap verememiş daha şimdiden yeni bir hastane binası yapılması konusu kamuoyunda konuşulmaya başlanmıştır.
Ancak bu süreçte görülmüştür ki yeni binalarınız da olsa bir değil on tane hastanenizde olsa sağlık çalışanı olmayan olsa da yetersiz olan, mutsuz olan değer verilmeyen sağlık çalışanları ile başarı sağlama şansınız yoktur. Mevcut haliyle sağlık çalışanları canla başla çalışmaktadır ancak ne takdir görmektedir nede maddi olarak doyum sağlamaktadır. Unutulmamalı ki bu şehir hepimizin bu çalışanlarda şehrimizin emektarları. En kötü anımızda sizlerin, bizlerin hayata tutunması için tüm olumsuzluklara rağmen özveri ile çalışmaktadırlar. Ancak hastanemizde ki personel açığı had safhaya ulaşmıştır.
Mevcut personelinde yanlış personel rejimine kurban edilmesi sorunları kat bekat artırmaktadır. Liyakatı olan kalifiye personelin hak ettiği yerlerde çalıştırılmaması torpili olanın yan gelip yatması diğer çalışanlarımız da huzursuz etmekte olup iş barışını zedelemektedir. Hastanemizde ciddi bir hemşire açığı varken halen il sağlık müdürlüğü gibi valilik gibi kurumlara masa başına hemşire ebe görevlendirilmesi çalışanların devlete olan güvenini yıkmakta adalet ilkesi yara almaktadır ve maalesef bu siyaset ve bürokrasi eliyle yapılmaktadır.
Bazı branşlarda görülen hekim ihtiyacının giderilmesi için ilimiz milletvekillerinin Sağlık Bakanı ile görüşüp Aksaray’ın ihtiyacı olan uzman doktorların ve hemşire, ebe sağlık personeli eksikliğinin giderilmesi elzemdir. Çünkü çevre illerden nüfusumuz fazla olmasına rağmen sağlık personeli sayısı olarak çok gerideyiz. Lakin gün geçmiyor ki hastanemizden istifa eden, tayin zamanı tayin isteyip Aksaray dan ayrılan hekimlere ve sağlık personeline rastlamayalım.
Doktoru, Hemşiresi Ebe’ si neden Aksaray da çalışmak istemiyor neden tayin olup gitmek istiyor. Acaba neden? Nedenlerini araştırıp bir yolunu bulup sağlık personeline sahip çıkmak Aksaray’ın ve Aksaray’ lının önceliği olmalı diye düşünüyoruz. İl Sağlık Müdürü, Hastane Başhekimi ve yönetimi ayrıca idareci olan sendikacılar, siyasiler bu sorunun nedenlerine eğildiler mi? Şayet, buna sebep olanlar tesbit edilip gereği yapılmaz ise görünen o ki istifalar, tayin istemeler ve huzursuzluk devam edecek, ne yazık ki AKSARAY ve Aksaraylı kaybedecek. Hastane içerisinde devam eden huzursuzluk sendikal ayrımcılık, eşitlik ve adalet ilkesinden yoksunluk devam ettiği müddetçe bu fırtınayı durdurmak zor olacak gibi. Devlet, kesinlikle gücünü bir takım gruplarla (vakıf, dernek, sendika) paylaşmamalı. Bu tarz yapılanmaların çalışanlar üzerinde baskı oluşturup, hastane koridorlarında cirit atmasına müsaade edilmemelidir. Yeni paralel çetelere izin verilmemelidir.
Biz Türk Sağlık Sen olarak sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği bu sorunları tüm mercilere iletiyoruz. Gelin hep birlikte bu sorunların üstesinden gelelim diyoruz. Sağlık çalışanının huzursuzluğunu mutsuzluğunu çözelim bir şeyler yapalım diyoruz. Ancak sağlık sistemindeki umursamazlık tüm alanlara o derece sirayet etmiştir ki sağlık çalışanı bir başına kalmıştır. Bu durumu
siz değerli kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Adalet ve hakkaniyetin olmadığı liyakatın hiçe sayıldığı adam kayırmacılığın had safhada olduğu sağlık sistemimiz ve sağlık çalışanları can çekişiyor bilginize..
Taner KARA
Türk Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı

Bu haber 1966 kez okundu.
1.966 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.