Açık
  • EURO
  • DOLAR

VATANDAŞLARIMIZ, ÖZEL HASTANELERE MAHKÛM EDİLMEKTEDİR

Aksaray Güncel - Temmuz 16, 2020 10:35 A A

Aksaray CHP İl başkanı A. Abbas Ertürk yaptığı açıklamada İlimizde yaşanan sağlık problemleri ile ilgili bu basın toplantısını düzenlemiş bulunuyoruz

Bildiğiniz gibi ilimizde sağlık hizmetleri; Eğitim Araştırma Hastanesi, Aile Sağlık Merkezleri, Özel hastaneler ve özel poliklinikler eliyle yürütülmektedir.

Yaşadığımız pandemi dönemi uygulamalarıyla vatandaşlarımız, özel hastanelere mahkûm edilmektedir, hekim yetersizliği, koronavirus riski, randevu sürelerinin uzunluğu ve planlama eksikliklerinden kaynaklı olarak yeterli hizmet alamayan hemşehrilerimiz zorunlu olarak özel hastaneleri tercih etmektedir.

Bugün yaşadığımız sıkıntılar büyük bir öngörüsüzlüğün sonucudur. Hastanenin yer seçiminin yanlışlığı ile başlayan sıkıntılar çığ gibi büyümektedir. Hatırlarsanız CHP olarak eğitim araştırma hastanesinin açılma sürecinde Devlet hastanesinin kapatılmamasını ve vatandaşlara hizmet vermesini önerdik ve kulak verilmedi.

Yine pandemi sürecinin başlangıcında Aksaray İl Sağlık Komisyonumuz, âtıl durumdaki Devlet Hastanesi Binasının pandemi hastanesine çevrilmesini, pandemi hastalarına burada hizmet verilmesini önerdi bu önerimiz de yöneticiler tarafından dikkate alınmadı.

Bu ve benzeri sorunların temelinde sağlık sektöründe yönetici konumunda bulunanların kötü yönetimi yatmaktadır.

Liyakat ve uzmanlık her alanda önemlidir, ancak söz konusu sağlıksa burada bu konu daha büyük bir önem kazanmaktadır. Bu şehrin insanlarının sağlığı, birilerinin eş, dost, akrabalarına koltuk sağlama hırsına feda edilemez!

Bildiğiniz üzere yaklaşık 10 ay önce ilimize bir sağlık müdürü atanmıştır, bu atamayla birlikte ilimizdeki sorunların çözülmesi bir yana, daha da katlanarak arttığı tüm kamuoyunca görülmekte ve dile getirilmektedir.

Sağlık çevrelerinden, vatandaşlardan bizlere ulaşan bu şikayetleri ve sorunları burada tüm kamuoyu adına dile getirip İl sağlık müdüründen bu iddialara cevap vermesini bekliyoruz. Bu konular hakkında basında da bir çok iddia gündeme getirilmesine karşılık herhangi bir yanıt verilmediğini görmekteyiz. Biz biliriz ki “Sükut ikrardan gelir”

Uzun zamandır ortalarda görünmeyen hizmetiçi eğitimde ve öğretmenevinde kalan sağlık çalışanlarını bir gün olsun ziyaret etmeyen il sağlık müdürü sözleşme yenilenme döneminde kadrolarını korumak için ortaya çıkmıştır, kardeşim illa kadrolaşacaksınız gidin çevre şehircilikte kadrolaşın, gençlik sporda kadrolaşın ama adamlarımıza kadro yaratacağız diye insanların sağlığıyla oynamayın

Nedir bu iddialar?

1 Bir çok başarılı, yetenekli, fedakar hemşiremiz varken hiçbir klinik tecrübesi ve pratiği olmayan bir Acil Tıp Teknisyenini hangi özelliğinden dolayı başhemşire olarak atadınız?

2 Sağlık müdürlüğü bünyesinde uzun yıllar edinilmiş tecrübeye sahip onlarca personel varken deneyimi ve eğitimi daha az yeterli olan birini uzman olarak hangi kritere göre atadınız, bu kişi hangi nüfuzlu siyasetçinin yakınıdır? Bu atama 1.5 yıl önce değiştirdiğiniz yönetmeliğe uygun olabilir ancak yüzbinlerce vatandaşımızın canını emanet ettiği sağlık sektöründe bu liyakatsiz atamayı vicdani buluyor musunuz?

3 İl Sağlık Müdürü Kerem Yeşildağ kendi dünya görüşünden olmayan sağlık personeline ve hekimlere mobbing uygulamış mıdır?

4 Başta başarılı hekimlerimizden ve Tıp Fakültesinin kuruluşunda büyük emekleri olan Tıp Fakültesi dekanı Namık Özkan olmak üzere bir çok başarılı hekimin tayin isteyerek ilimizden ayrılmasında tarafınızdan yapıldığı iddia edilen baskıların rolü nedir?

5 Hastane personelini ideolojik ve siyasi görüş olarak ayırıp baskı yaptığınız, kadın personellerin etek boyuna kadar müdahale ettiğiniz ve yaptığınız yanlışları dile getirenleri sözleşmelerini yenilememe kozuyla tehdit ettiğiniz yönünde dile getirilen iddialar var. Bu iddialara yanıtınız nedir?

6 Sağlıktaki sorunları birlikte çözmeniz gereken müdürler, hekimlerle ve STK’larla herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadığınız gibi onlara randevu vermediğiniz ve İl Sağlık Müdürlüğündeki size yakın birkaç kişi dışında kimseyle görüşmediğiniz iddiaları hakkında ne söyleyeceksiniz?

7 Sağlık müdürlüğü saymanlığınca tespit edilen bir açık ve buna konu olan bir dava var mıdır? Bu açığı ortaya çıkaran personelin saymanlıktan başka bir birime verildiği iddiası doğru mudur?

8- İl sağlık müdürlüğü gibi büyük sorumluluk gerektiren hele hele pandemi döneminde önemi bin kat artan bir görevi yürütürken aynı zamanda Selçuk Üniversitesi öğretim üyeliği görevini nasıl yürütüyorsunuz? Haftanın kaç gününü Konya’da kaç gününü Aksaray’da geçiriyorsunuz?

9 Hemşerilerimizin genel şikayeti ilimizin nüfusuna hizmet verecek yeterli sayıda hekim bulunmamasıdır. Müdürlüğünüz döneminde geçtiğimiz aylarda yeterli sayıda kadın doğum uzmanı bulunmadığı için hastaların özel hastanelerde sevk edildiği hepimizin malumudur. İlimizdeki hekim açığı ile ilgili bakanlıktan bir talepte bulundunuz mu? Bu sorunu çözmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

10 400 bin nüfusa sahip, trafik kazalarının çok sık yaşandığı bir ilde 2 göğüs cerrahının bulunması ve kadrodan 1 hekimin de bakanlık görevi nedeniyle Aksaray’a gelmeden sürekli kadro işgal etmesi ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu kadro işgalinin ceremesini vatandaşlarımız çekmektedir bu kadro ne için işgal edilmektedir? 1 göğüs cerrahının bu şehre hizmet verme konusunda yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz?

11 Koronavirus salgınının ilk dönemlerinde Aksaray ili en az vaka görülen iller arasındayken son dönemde vaka sayısının ülke ortalamasının üzerinde olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda süreç yönetimi ile ilgili bir hata yaptığınızı düşünüyor musunuz? Sağlık Bakanı’nın ilimizi riskli iller arasında gösteren açıklamasından sonra ne gibi önlemler aldınız? Vaka sayılarını kamuoyuyla paylaşarak vatandaşlarımızın durumun ciddiyetini kavramasını sağlayacak açıklamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

12 Aile sağlık merkezlerine 1 aydır maske ve koruyucu ekipman dağıtılmadığı yönünde şikayetler alıyoruz? Bu durum ekipman yetersizliğinden mi kaynaklanmaktadır, yoksa plansız yönetim anlayışınızdan mı kaynaklanmaktadır?

13 İlçe sağlık müdürlüklerini, ilçe devlet hastanelerini, özel hastaneleri ve aile sağlık merkezlerini ziyaret ederek oradaki sorunlardan haberdar olmayı düşünüyor musunuz?

14 Tıp fakültesi öğrencilerinin yeni öğretim yılında eğitimlerine Aksaray’da devam edeceğini basın yoluyla öğrendik, bu konuda hazırlıklarınız nelerdir? Yeterli derslik, araç-gereç ve akademik personel var mıdır? Hastanenin fiziki koşulları yeterli midir?

Sayın İl Sağlık Müdürü

Sizi, yaptığınız görevin önemini ve ciddiyetini kavramaya ve hekimlik görevine başlarken ettiğiniz yemine sadık kalmaya davet ediyoruz. Sizin göreviniz hekimleri, fedakarca çalışan sağlık çalışanlarını, gazetecileri tehdit etmek değil Aksaray’da yaşanan kronik sorunlara çözüm bulmaktır.

Yukarıda dile getirdiğimiz iddialara sorumlu bir bürokrat olarak cevap vermenizi ve kamuoyunu aydınlatmanızı istiyoruz. Susmanız ve cevap vermemeniz durumunda hemşerilerimizin adına konunun takipçisi olacağımızı ve bu sıkıntıları sürekli gündemde tutacağımızı buradan açıklıkla ifade ediyorum. Bu şehir sahipsiz değildir. Sağlık hizmetlerine ulaşmak en temel haktır ve siz bu insani hakkı ihlal ederseniz karşınızda Yüce Türk Milleti’ni bulursunuz

Bu haber 658 kez okundu.
658 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 10:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.