14° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

‘AKSARAY MARKA KENT ÇALIŞTAYI’ DÜZENLENDİ

Aksaray Güncel - Ekim 26, 2020 07:53 A A

Aksaray Valiliğince koordine edilen ‘Aksaray Marka Kent Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Altuntaş Otel’de düzenlenen çalıştay programına Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, ASÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, akademisyenler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile davetliler katıldı.

Çalıştayın açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı. Aksaray’ın turizm, tarım, sanayi alanları başta olmak üzere coğrafi konumu ve sahip olduğu değerlerin ortaya konduğu ve ihtiyaçlar sorun ve önerilerle ilgili tanıtım videosunun ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu yaptığı konuşmasında;  ‘Aksaray değerleri ile gelişecek’ dedi.

Aksaray’ın geçmişten gelen kültür ve birikimleri ile geleceğe taşınmasının önemini belirten Vali Aydoğdu; “Yaya Kemal’ in çok güzel bir sözü var ‘Ben diyor muhteşem bir maziyi, muhteşem bir geleceğe bağlayan bir köprü olmak isterdim’  Bizim buradaki çalıştay sonucunda çıkacak eylem planını kısa orta uzun vadeli eylem planını biz yavaş yavaş yapmaya başlamamız gerekiyor. Aksaray’ın güzelliklerini doğallıklarını aktarmamız gerekiyor. Bunu adım adım bunu birlikte yaparsak faydalı olur diye düşünüyorum. Bu konuda zihniyet değişikliği yapmadan başarılı olmanız mümkün değil. Onun için bu tür çalıştayları yapmamız her zaman faydalı olur.

Vali Aydoğdu, konuşmasında; “Bir insan yaşadığı toprakları, şehri tanıması gerekiyor. Aidiyet duygusunun olması gerekiyor. Aksaray’ın çok güze değerleri var. Hem sanayide hem tarımda hem turizmde hem de eğitimde. Biz bu değerleri Aksaraylılar olarak ne kadar biliyoruz? ve hayatımızda aidiyet duygumuz nasıl. Aksaray bu değerleriyle geleceğe nasıl taşınacak ve şu anda Aksaray’da yaşayan çocuklarımız, insanlarımız, Aksaray ile ilgili ne kadar farkındalar. Aksaray’ın farkında olmak, Aksaray’ın ürettiği değerlerin farkında olmak. Bununla ilgili güzel bir çalıştay yaptık. Ben umut ediyorum ki bu çalıştay kısa, uzun ve orta vadede bizim eylem planlarımıza yön verecek. Bizim buradaki amacımız şu, bilinmesi gerekiyor. Aksaray’daki insanlar, huzurlu bir şehir ortamında, kendilerini, çocuklarını geleceğe taşıyacak bir ortamda hayatlarını idame etsinler istiyoruz. Bazen bir şehri markalaştırmak, görünür kılmak, farkındalık oluşturabilmek için o şehrin insanlarının oraya ait olduklarını hissetmeleri gerekir. O şehrin değerlerini bilmeleri, o şehrin değerleriyle ileriye doğru yürümeleri gerekir” dedi.

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ise konuşmasında; Aksaray’ın sanayi, eğitim, turizm, tarım kenti olarak büyüdüğünü kaydederek, Kentin Orta Anadolu’da nüfusu artan tek şehir olduğunu söyledi. Aydoğdu, Aksaray’ın coğrafi konumu ve diğer imkânlarının değerlendirildiğinde 15 yıla kadar 700 bin nüfus sayısına ulaşarak büyükşehir olabileceğini belirtti.

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise Aksaray’ın markalaşması için katkılar sunacak çalıştayın başarılı sonuçlar ortaya koyacağına inandığını söyledi. Şehrin tüm dinamikleri ile marka kent Aksaray için hep beraber çalışacaklarını bu çalışmaların bir altyapısı olduğunu düzenlenen çalıştay ile bu sürecin daha da olgunlaştırılarak olumlu manada yol alınabileceğini ifade etti. Aydoğdu; şehirlerin binaları, cadde ve sokakları ile bir ruhu olduğunu kaydederek bunların korunmasının önemini vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından çalıştaya katılan bilim insanları yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken çalıştayın ikinci bölümünde oluşturulan masalarda akademisyenler ile şehrin dinamiklerini oluşturan stk ve meslek kuruluşları temsilcileri marka ve markalaşma adına yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunarak yapılması gereken öncelikli çalışmalarla ilgili değerlendirmeler yaptılar.

Bu haber 834 kez okundu.
834 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.