12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

ASÜ, ŞEHRİN DÜNYAYA AÇILAN KAPISIDIR

Aksaray Güncel - Temmuz 29, 2020 11:30 A A

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu önderliğinde Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) düzenlenen değerlendirme toplantısında, şehrin imarı konusunda farklı alanlarda yapılması gereken çalışmalara ASÜ’nün verdiği ve verebileceği katkılar istişare edildi.

– Bilimin Emrindeyiz, Üniversite Bize Güç Verir –

Toplantının açılışında konuşan Vali Aydoğdu, ASÜ’nün şehrin dünyaya açılan kapısı olduğunu vurguladı. Aksaray’ın tarım, sanayi, kültür, turizm ve diğer alanlardaki potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilebilmesi ve yapılan işlerde başarı sağlanabilmesi için ciddi bir eğitim altyapısına ihtiyaç olduğunu belirten Aydoğdu, “Çok güzel bir üniversitemiz var ve Sayın Rektörümüz de çok başarılı çalışmalar yapıyor. Hepimiz Aksaray için varız. Biz, -Üniversitemizle de birlikte- bir vücudun parçaları gibi ‘Birbirimize nasıl destek oluruz, Üniversitemizden nasıl istifade edebiliriz, Aksaray’a kısa, orta ve uzun vadede nasıl katkı sağlayabiliriz?’ gibi konuları konuşmak için bir araya geldik. Farklı birimlerde çalışıyor olabiliriz ama hedefleri ayrı olan kurumlar değiliz” dedi. ASÜ’nün Aksaray’ın katma değeri, bilgi birikimi ve dünyaya açılan kapısı olduğunun altını çizen Vali Hamza Aydoğdu, “Üniversitenin burada olması bizlere güç verir. ASÜ’nün bugün inanılmaz imkânları, teknolojiyle entegre bir altyapısı var. Bizim yapmamız gereken kültürde, eğitimde, ziraatta, tarımda, sanayide, teknolojide ASÜ’nün tüm imkânlarından faydalanmak. Artık bir alanda yetkin olmak yetmiyor; multidisipliner olmak gerekiyor. Bilginin değişim hızı saniyelere indi. Kendimizi değiştirip dönüştürmezsek ve gelen nesle uyum sağlayamazsak, zaman iki yıl sonra bizi kıyıya vurur. Biz, bilimin emrindeyiz. Üniversitede olan her şey bizimdir. Biz bunları alacağız ve eğitimde, tarımda, ticarette, Organize Sanayi Bölgesi’nde bilgiden istifade edeceğiz…” dedi. Aydoğdu, ortaya çıkan çalışmalara katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin’e ve ekibine teşekkür etti.

– Valimizin Çizdiği Vizyonu Çok Değerli Buluyoruz –

ASÜ Rektörü Şahin de, toplantının açılışında kısa bir değerlendirmede bulundu. Hem Aksaray’da hem de ASÜ’de çok güzel gelişmeler olduğunu kaydeden Şahin, 27 Temmuz 2020’de alınan “Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi”ne dikkat çekti. ASÜ’ye ilk geldikleri günden buyana hijyen konusunda çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyleyen Şahin, kısaca belgenin hikayesini paylaştı ve şunları söyledi: “Hem imani, hem medeni bakımdan hijyeni hayatımızın merkezine koyarak işlerimizi yapıyoruz. Üniversitemizdeki tüm birimlerde temizliğin nasıl yapılması gerektiği konusunda bir düzen çalışması ortaya koyduk ve bunları uygulamaya başladık. Araya pandemi girdi ve bu süreçte hijyen hususu çok daha öne çıkmaya başladı. Bu arada TSE de, hijyen ve sanitasyon yönetimine ilişkin bir belge süreci başlattı. Rutin denetimlerin ardından Haziran Ayında biz belge için müracaatımızı yaptık. Temmuz ayında yetkililer bizi denetledi ve ASÜ, “Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi” almaya hak kazandı. Türkiye’de bu belgeyi alan ilk devlet üniversitesiyiz.” Düzenlenen toplantının da son derece kıymetli olduğunu ve Vali Aydoğdu’nun çizdiği vizyonu çok değerli bulduklarını ifade eden Rektör Şahin, “Birlikte çalışan insanların eşgüdüm içinde ve aynı vizyonda hareket etmesi anlamlı işlerin ortaya çıkmasına vesile oluyor. Her fırsatta da söylediğimiz gibi ASÜ’nün sahip olduğu imkânlar şehrin hizmetindedir. Biz, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen her konuda çalışmaya, üretmeye, işlere katkı sunmaya hazırız” dedi.

Aksaray Belediyesi, ASÜ, Kamu Kurumları, Mesleki Birlik ve OSB temsilcilerinin yer aldığı toplantıda, şehre dair üretilen çalışmalara Üniversite’nin sunabileceği katkılar değerlendirildi, katılımcılar görüş ve taleplerini aktardı.

TESLİMİYET, PAYLAŞMA, DAYANIŞMA… KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, dayanışma, teslimiyet, tevazu ve paylaşma gibi insani ve imani değerlerin zirveye çıktığı bir zaman dilimi olan Kurban Bayramının, hem bireysel hem de toplumsal bakımdan müstesna bir dönem olduğunu söyledi.

Rektör Şahin, yazılı bir basın açıklamasıyla Kurban Bayramını kutladı. Kurbanın Allah’a yaklaşma ve sadakat gibi manevi dünya ile doğrudan ilgili anlamlarının ötesinde, toplumsal ve sosyal bağlamda da son derece derin bir muhteva içerdiğini söyleyen ASÜ Rektörü, böylesi özel bir iklime kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Dayanışma ve yardımlaşmanın aziz milletin içselleştirdiği kadim bir kültür olduğunu ve bu kültürün toplumu güçlü kıldığını dile getiren Şahin, “Kurban, hiç kuşku yok ki ibadet bağlamında bireylere çok büyük manevi değerler kazandırıyor. Bununla birlikte Kurban, toplumsal bakımdan birliğe, beraberliğe, paylaşmaya, nezakete, sevgiye ve dayanışmaya doğrudan temas ediyor, birlikte yaşamak kültürünü geliştiriyor, insanları eş bir duyguda buluşturuyor ve sosyal yapıyı güçlendiriyor. Bu güzel günler kulluk bilincine varma, sımsıkı bağlarla kardeşliği yaşatma, maddi ve manevi olarak arınma özellikleriyle de kalplerde huzura vesile oluyor” dedi. Böylesi güzel günlere erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını, ancak pandemi süreci münasebetiyle herkesin daha duyarlı ve açıklanan kurallara tam riayet etmesinin son derece önemli olduğunu da vurgulayan Rektör Şahin, “İbadetlerimizi yerine getirirken içinden geçtiğimiz sürecin hassasiyetini de muhakkak göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Devletimizin bu konuda aldığı önlemlere bizler de duyarlılık göstermeli ve hijyen, maske, sosyal mesafe kurallarını harfiyen uygulamalıyız” dedi.

Şahin, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tüm milletimizin, İslam Âleminin ve çalışma arkadaşlarımızın Kurban Bayramını en içten dileklerimizle tebrik ediyor; sağlık, huzur ve esenlik içinde yeni bayramlara kavuşmayı diliyoruz” dedi.

Bu haber 927 kez okundu.
927 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.