12° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ASÜ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ OLMAK İÇİN YARIŞ BAŞLADI

Aksaray Güncel - Ağustos 24, 2020 11:47 A A

Bu yıl 135 öğrenci alacak olan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor Bilimleri Fakültesi’nin Özel Yetenek Sınavlarına rekor düzeyde başvuru yapıldı. 3 bin 37 adayın başvuruda bulunduğu sınavlar başladı.

“Antrenörlük Eğitimi,” “Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi” ve “Spor Yöneticiliği” bölümlerinden birinde öğrenci olabilmek için başvuruda bulunan adaylar, pandemi münasebetiyle bu yıl salonda değil, ASÜ Atletizm Stadyumu’nda hazırlanan test bataryasında sınava katılıyor. Gerekli belge işlemlerini tamamlayan öğrenciler maske ve sosyal mesafe kurallarına üst düzeyde riayet edilerek, belirli gruplar halinde sınav alanına alınıyor. Adaylar toplam 42 metre uzunluğundaki ve beş aşamadan oluşan parkuru en hızlı sürede tamamlamaya çalışıyor. Parkura çıkan aday öğrenciler önce her biri 48 santimetre çapında olan sekiz adet koordinasyon çemberinden geçiyor. Sonrasında ise sırasıyla 16 santimetre yüksekliğindeki ve beş metre uzunluğundaki denge tahtasından, çapraz yerleştirilen altı adet slalom çubuklarının arasından, 120 ve 50 santimetre yüksekliğindeki engellerin altından ve üstünden geçerek, 20 metrelik sprintle parkuru tamamlıyor. Sensor çubuklarının arasından geçtiği anda süresi başlayan adayın performansı, sprintin ardından bitiş çubuklarının arasından geçtiğinde tamamlanıyor ve ekrana yansıtılarak görevliler tarafından kaydediliyor. Sınavda her adayın iki hakkı bulunuyor. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Ünlü, sınavların 28 Ağustos akşamında sona ereceğini söyledi.

Bu yıl ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki üç bölüme 60 erkek, 40 kadın, 14 engelli ve 21 milli sporcu olmak üzere toplam 135 öğrenci alınacak.

FEN ÖĞRETMENLERİ ASÜ’DE SOSYOBİLİMSEL KONULARI ÖĞRENİYOR

Fen Bilimleri Öğretmenlerinin bilimsel bir konuyu anlatırken meselenin toplumsal boyutuna da dikkat çekebilmeleri amacıyla hazırlanan ve yedi gün sürecek olan proje çalışması, Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) düzenlenen açılış toplantısıyla başladı.

– ASÜ, Teknolojik Altyapısıyla da Giderek Güçleniyor –

Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan “KOP Bölgesi Fen Bilimleri Öğretmenleri Etkileşimli Etkinliklerle Sosyobilimsel Konuları Öğreniyor” isimli çalışma, TÜBİTAK tarafından da destekleniyor. Proje açılış toplantısında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, projeyi hem farklı bilimsel disiplinlere ilişkin içeriğin bilinmesi hem de yenilikçi yaklaşımların kullanılması, uygulanması ve yaygınlaştırılması bakımından değerli bulduklarını söyledi. ASÜ’nün genç ve dinamik bir Üniversite olduğunu ve teknolojik altyapısıyla da giderek güçlendiğini ifade eden Özçifçi, “Eğitim-öğretim çalışmalarında dikkat çeken kurumumuz aynı zamanda gururlandıran farklı başarılarıyla da adından söz ettirmektedir. Kısa süre önce ASÜ, TSE tarafından verilen hijyen sertifikasını aldı ve bunu alan ilk devlet üniversitesi oldu. Yine geçtiğimiz günlerde tüm sektörler arasında en başarılı 100 marka arasında 79’uncu oldu. Bu markalara üniversiteler özelinde bakıldığında ASÜ, kendisiyle yaşıt üniversiteler arasında birinci durumdadır. Engelleri ortadan kaldırmak adına yaptığımız çalışmalar kapsamında ise Turuncu ve Yeşil bayrak ödüllerimiz var… Bunlar bizim için gurur vesilesi” dedi. Prof. Özçifçi, projenin hayata geçmesine katkı sunan herkese teşekkür ederek, bu ve benzeri projeleri imkânlar ölçeğinde desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

– Bilim-Toplum Bağlantısı Adına Farklı Etkinlikler Yapılacak –

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Keleş de sözlerine, projenin bu sürece gelmesine emek veren herkese teşekkür ederek başladı. Eğitim Fakültesi’nin genç ve dinamik bir kadroya sahip olduğunu ve yıllar içinde TÜBİTAK 4004, 4005 ve 2229 projeleri başta olmak üzere 21 projeye ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Prof Keleş, “Bu, öğretmenlerin eğitimlerine verdiğimiz ehemmiyeti de yansıtıyor. Biz öğretmen arkadaşlarımıza desteğimizi her daim sürdürme gayretindeyiz. Teknolojiyle birlikte değişimler çok hızlı ilerliyor. Bu değişimlere adapte olmak adına eğitim faaliyetlerine destek olmaya çalışıyoruz. Bu projenin etkili olacağını düşünüyor ve katılımınız için çok teşekkür ediyorum” dedi. Proje Yürütücüsü Dr. Nurcan Tekin ise proje içeriğine ilişkin bilgiler aktardı. Fen bilimleri öğretmenlerinin bilimsel bir konuyu anlatırken bunun toplumsal yönlerine de değinebilmelerini ve öğrencilere bu açıdan da aktarımlar yapabilmelerini amaçladıklarını ifade eden Tekin, projede bilim-toplum bağlantılarının kurulabilmesi adına farklı etkinliklerin olacağını söyledi.

24 katılımcıyla yedi gün sürecek olan proje kapsamında iki uzman, farklı üniversitelerden altı eğitmen ve iki rehber öğretmen görev alacak. Bu süreçte arttırılmış gerçeklik uygulamaları, deneysel uygulamalar, atölye ve grup çalışmaları gibi 14 etkinlik yapılacak.

Bu haber 1070 kez okundu.
1.070 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.