Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ASÜ-TÜRKPATENT İŞBİRLİĞİ YENİ ARAŞTIRMALARA İVME KAZANDIRACAK

Aksaray Güncel - Ekim 1, 2020 12:44 A A

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) arasında imzalanan protokol gereği araştırmacı kişi ve kurumlar, sınai mülkiyet haklarına ilişkin her türlü bilgi ve dokümana kampüs içinde ulaşabilecek.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bilginin üretime dönüşmesi, markalaşma çalışmalarının yeni bir ivme kazanması, yenilikçi yaklaşımlarla fikir ve buluşların ortaya çıkartılabilmesi bağlamında, TÜRKPATENT’le imzalanan protokolün son derece önemli olduğunu söyledi. Bu kapsamda ASÜ’de tahsis edilecek bir binada “Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi ve Doküman Birimi” açılacağını ifade eden Şahin, “İmzalanan protokolle ASÜ’de araştırma yapan kişi ve kurumlar sınai mülkiyet hakları konusunda bilgilendirilecek. Öte yandan bu birim, gerekli yönlendirmelerin yapılması, sınai mülkiyet haklarına ilişkin her türlü bilgi ve doküman gereksinimlerinin karşılanması, ulusal ve uluslararası mevzuat ve yayınlara ulaşımın sağlanması, patent veri tabanlarında araştırma yapılabilmesi için uygun ortamın tesis edilmesi gibi faaliyetler de yürütecek” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’a ve çalışmanın şekillenmesine katkı sunan herkese teşekkür eden Rektör Şahin, birimin hayırlı çalışmalara vesile olması temennisinde bulundu.

 

Bu haber 754 kez okundu.
754 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 12:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.