15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ASÜ’DEN ALTI İSİM, “DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI” LİSTESİNDE

Aksaray Güncel - Kasım 21, 2020 07:44 A A

Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) farklı okullarında görev yapan altı bilim insanı, PLOS Biology Dergisi’nin yayınladığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alarak önemli bir başarı elde etti.

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesi, ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Liste hazırlanırken, alanında en az beş makale yayınlamış yedi milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi ve 1996-2019 yılları arasında, “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi. Makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, h-endeksi, çok yazarlı yayınların hm-endeksi, atıf/makale oranı gibi bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, her bir bilim insanının çalışma alanı için “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu. Buna göre; Fen Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Talat Baran ve Prof. Dr. Murat Kaya “Kimya” alanında; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. Tolga Taner ve Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Işık “Stratejik Teknolojiler ve Etkinleştirme” alanında; Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Karataş “Mühendislik” alanında ve Veteriner Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Neşe Hayat Aksoy “Klinik İlaç” alanında listeye girme başarısı gösterdi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, önemli bir listeye girme başarısı gösteren tüm bilim insanlarını tebrik etti ve başarılı çalışmalarının devamını diledi. Şahin, akademik bakımdan ASÜ’nün büyüme ivmesinin her geçen gün biraz daha arttığını da vurguladı.

Bu haber 1152 kez okundu.
1.152 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.