12° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKAN DİNÇER; ‘’AHİLİK, KÜLTÜRÜMÜZDEKİ TÜM GÜZEL MEZİYETLERİN BİRLEŞTİĞİ BİR DEĞERDİR’’

Aksaray Güncel - Eylül 18, 2020 09:13 A A

Belediye Başkanı Evren Dinçer Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Ticaret İl Müdürü İsmail Sevim’i, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan’ı, Ağaç İşleri Odası Başkanı Mesut Konuk’u, Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Murat Tekin’i, Fırıncılar, Lokantacılar Odası Başkanı Halis Altınsoy’u, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ülkü Yaşar Altın’ı ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

  1. Ahilik haftası kutlamaları kapsamında yılın ahisi olarak Ahilik Kaftanı giyen Salim Tokyay oldu. Mobilya sektöründe çalışan Ömer Cankoca ise İlin Kalfası seçildi. Ayrıca İlin Çırağı olarak yine mobilya sektöründe çalışan Yunus Emre Tarhan seçildi.

Yapılan ziyaretin ardından Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan heyet adına Belediye Başkanı Evren Dinçer’e çiçek takdiminde bulunuldu.

Her yıl Eylül Ayı içerisinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanında kutlanan Ahilik haftası kutlamaları bu yıl Covid 19 salgını nedeni ile Milli İrade Meydanında yapılamadı.

Ahiliğin kültürümüzdeki tüm güzel meziyetlerin birleştiği bir değer olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır, insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenirlik, iş, meslek ahlakına saygı hak ve hukuka riayet etme, saygılı şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmıştır ve bu insani değerler bir yaşam tarzı olarak kabul ediliştir” İfadelerini kullandı.

Başkan Dinçer açıklamalarının devamında Ahiliğin sahip çıkılması gereken ve yaşatılması gereken özel bir değer olduğunu vurguladı. Ayrıca Ahiliğin ticaret ahlakının yanında toplumsal mutabakatı sağlayan bir gelenek olduğununda altını çizdi. Tüm esnaf ve sanatkarların Ahilik haftasını tebrik etti.

Bu haber 923 kez okundu.
923 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.