12° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKAN DİNÇER “ENGELLİLERİMİZİ İSTİHDAM EDECEĞİZ”

Aksaray Güncel - Ekim 10, 2020 09:27 A A

Aksaray Belediyesi ile Ahiler Kalkınma Ajansı arasında ”İSTİHDAMDA ENGEL YOK” adlı projesinin protokolü Belediye Başkanı Evren Dinçer ile Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol tarafından imzalandı. Belediye Başkanı Evren Dinçer, protokol gereği engellilerin meslek seçebilmesi ve bu alanda eğitim alabilmesinin önünü açtıklarını bildirdi.

Engelli Dostu Belediyecilik anlayışı ile pek çok projenin öncülüğünü üstlenen Belediye Başkanı Evren Dinçer, engellilerin özel sektörde istihdam edilmesinin olanak sağlayan “İstihdamda Engel Yok” projesi, Ahiler Kalkınma Ajansı kaynaklarıyla hayata geçiyor.

Ahiler Ajansının onaylandığı projeye göre Aksaray’da yaşayan engelli bireylerin mesleki beceriler kazanabileceği, sosyal gelişim ve uyumlarını destekleyecek atölyeler ve yaşam alanları oluşturulması planlandı.

Aksaray Belediyesi Meclis salonunda gerçekleşen imza töreninde Aksaray Belediyesi ile Ahiler Kalkınma Ajansı arasında sağlanan işbirliği protokolünü Belediye Başkanı Evren Dinçer ile Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol imzaladı. Başkan Dinçer, anlaşma protokolünde yer alan detayları paylaştı.

Proje kapsamında, eğitim müfredatı Milli Eğitim Bakanlığına göre belirlenen özel sektördeki engelli bireylerin iş istihdamına yönelik ve eğitim alan bireylerin özel sektör ihtiyacına yönelik olan ve eğitim alan bireylerin istihdamları COLİN’S, ORSAM A.Ş. gibi ilimizin öncü firmaları tarafından da desteklenecek.

Engelli Koordinasyon Merkezimizde yiyecek içecek işleri atölyesi, motorlu araçlar teknoloji atölyesi, giyim üretim atölyesi ve tarım atölyesi kurulacak.

Ayrıca bir adet Engelsiz Kafe açılarak burada da engelli bireylerin istihdamı uygun görüldü.

Mesleki eğitime katılamayacak olan engelli bireyler için ise sosyal etkinlik salonları oluşturulacak.

Yapılacak ek eğitim-seminer faaliyetleri ile süreç içerisinde ailelerin bilinçlendirilmesi, yapılacak olan iş birliğinin güçlendirilmesi hedeflendi.

Proje ortağımız olan İŞKUR, Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ATSO ile yapılacak iş birliği sayesinde, eğitim alacak bireylere iş ve meslek danışmanlığı sağlanacak ve eğitim süreci sonunda mesleki yeterlilik belgesi verilecek.

Bu haber 950 kez okundu.
950 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.