12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

BAŞKAN DİNÇER VE VALİ AYDOĞDU’DAN SOMUNCUBABA KÜLLİYESİNE ZİYARET

Aksaray Güncel - Ekim 1, 2020 08:38 A A

Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Vali Hamza Aydoğdu, Somuncubaba Külliyesinde bulunan Somnucubaba ekmek fırınını ve minyatür müzeyi ziyaret etti.

Belediye Başkanı Evren Dinçer kendisine eşlik eden Vali Hamza Aydoğdu’ya Somuncubaba minyatür müzesinde yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Başkan Dinçer ve Vali Aydoğdu külliye ziyareti kapsamında Aksaray Belediyesi tarafından açılan Somuncubaba fırınınında da incelemelerde bulundular.

Pişirdiği ekmekleri işçilere ve halka ikram ettiği için halk arasında “Somuncu Baba” olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli Somuncubaba’nın o dönemde yaptığı ekmek, günümüzde Somuncu Baba Külliyesi içerisindeki fırında üretiliyor. Aksaray Belediyesi iştirakinde hizmet veren Somuncubaba fırınında o dönemin kültürünü yansıtan ekmek çeşitleri yer alıyor.

Yapılan ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer şu ifadeleri kullandı; ‘’Şehrimizin zengin kültür mirası içerisinde büyük bir değere sahip olan Şeyh Hamid-i Veli Somuncubaba’nın yaşadığı dönemin izlerinin günümüze aktarmak adına Belediyemiz tarafından yapılan Somuncubababa minyatür müzesini ve fırınını inceledik. Minyatür müzede yaptığımız düzenlemeleri yerinde değerlendirdik. 600 yıllık geçmişi olan Somuncubaba ekmeğinin gelecek kuşaklara aktarılması için açtığımız fırında üretilen ekmekler hakkında bilgi aldık. Şehrimizin önde gelen isimlerinin bizlere bıraktığı kültür miraslarını gelecek kuşaklara aktarmak yönünde çalışmalarımız devam edecek.’’ Dedi.

Bu haber 832 kez okundu.
832 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 08:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.