15° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

BELEDİYE, ŞEHRİMİZE ÖZGÜ 3 GIDA ÜRÜNÜ İÇİN TESCİL BAŞVURUSUNDA BULUNDU

Aksaray Güncel - Ekim 8, 2020 06:25 A A

Aksaray Tahinlisi, Köpük Helva, Şerbetli Pide Tescilleniyor

Aksaray Belediyesi, Aksaray’a özgü ürünlerinin tescillenmesi ve markalaştırılması için 3 gıda ürünü ile Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaatta bulundu. Başkan Dinçer, yeni ürünlerin tescillenmesi için tespit çalışmaların devam ettiği açıkladı.

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in hassasiyetle üzerinde durduğu konular arasında yer alan markalaşan ve tescilli ürünlerinin belirlenmesi çalışmaları devam ederken Aksaray Belediyesi, Aksaray adıyla özdeşleşen 3 gıda ürünün coğrafi işaretlere tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurdu.

Aksaray Belediyesi, ‘Aksaray Tahinlisi’, ‘Köpük Helva’ ve ‘Şerbetli Pide’nin coğrafi işaretlerle tescil edilmesiyle yöresel niteliğe sahip ürünlerimizin kültürel ve ekonomik açıdan korunmasını amaçlıyor.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray’ın markalaşması gereken birçok ürüne sahip olduğunu belirtirken hayvansal ve tarımsal ürünlerle el sanatları ve gıda ürünlerinde sayısız zenginliğe sahip olduğumuzu aktardı.

Belediyenin tescil alan ürünlere sahip çıkacağının altını çizen Başkan Dinçer, “Belediyemiz yöresel niteliğe ürünlere sahip çıkacaktır. Çünkü tescilli coğrafi işaretler hem şehirlerimizin hem de ülkemizin markalaşmasına destek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Türk Patent ve Marka Kurumunca Aksaray’ın tescillenen ürünleri arasında İnceelek Tatlısı, Tulum Kebabı ve Taşpınar Halısı bulunuyor.

Bu haber 748 kez okundu.
748 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 06:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.