13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Aksaray Güncel - Eylül 23, 2020 07:18 A A

Kızılırmak’tan Konya havzasına su aktarmak için ilk adım atılıyor. Aksaray’ın yıllardır istediği proje için DSİ etüd, planlama ve tesisler için mühendislik hizmeti alımı için ihaleye çıkıyor.

Kızılırmak suyuyla ilgili önemli çalışmalar yapan Aksaray Ticaret Borsası başkanı Hamit Özkök yaşanan gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada; “Yıllardır başta Aksaray Ticaret Borsasının gayretli çalışmalarıyla başlayan bugüne kadar tüm vekil bakanlar ve Cumhurbaşkanına kadar iletilen dış havzalardan su getirilmesi talebi Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu’nun başarılı girişimleri, şehrimizin değerli Vekili Cengiz Aydoğdu’nun gayretli ve başarılı takibi ve konuya verdiği önem Aksaray için olmazsa olmaz dediği proje inşallah sonuca doğru hızla gidiyor. Aksaray Ticaret Borsası olarak emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Tarımın olmazsa olmazı su sorununu kalıcı olarak ortadan kaldırmak için yıllardır Aksaray Ticaret Borsası önderliğinde dile getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ilgili tüm Bakanlar ve kurumlarda dile getirilen ve istenilen Kızılırmak suyuyla ilgili ilk somut adım atıldı.

Bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğü Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı tarafından 28 Eylül’de mühendislik danışmanlık hizmeti alınacak. EKAP’taki duyuruda işin yapılacağı yer, Kızılırmak Havzası ve Konya Kapalı Havzasına bağlı iller olarak belirlendi.

Aksaray’ın yıllardır beklediği proje olan Kızılırmak’tan su aktarılması projesi, Aksaray’ın tarımsal üretimine büyük katkıda bulunacak. Proje sayesinde Konya ve Aksaray’ın kuzeyinde yer alan tarım alanlarının suya kavuşmuş olacak. İhaleye çıkacak projede diğer detaylar da verildi. Etüt, Planlama ve Tahsisler Daire Başkanlığından Özel Teknik Şartnamesine göre; Bu proje ile Konya Kapalı Havzasında yer alan tarım arazilerinin sulanması durumu değerlendirilecek ve aktarılacak sularla HES projeleri geliştirme durumu da araştırılacak. “Konya Kapalı Havzası Master Planı Hazırlanması” işinde Konya Kapalı Havzasına dış havzalardan su aktarılması ile ilgili çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar neticesinde Kızılırmak Havzasından yıllık yaklaşık 200 hm3 suyun Konya Kapalı Havzasına alınabileceği öngörüldü. Projede, Kızılırmak Havzasından aktarılacak su mevcut depolamalar kullanılarak veya yeni depolama yeri veya yerleri araştırılarak alternatifli olarak çalışılacak olup, teknik ve ekonomik yönden en uygun çözüm bulunacak.

Bu haber 757 kez okundu.
757 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.