15° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Hüseyin Koçak´ın 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104.Yıldönümü Mesajı

Aksaray Güncel - Mart 15, 2019 09:21 A A

Aksaray Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Koçak mesajında şunları kaydetti; Türk milletinin gurur kaynağı, muzaffer tarihinin mümtaz sayfalarından biri olan ve 104.yıl dönümünü kutladığımız 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir destandır.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104.Yıldönümü tüm Türkiye´de olduğu gibi Aksaray Şehitliğimizde de törenle icra edilecek. Şehitliğimizde düzenlenen Şehitleri Anma Programı icra edildikten sonra Aksaray Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizce dernek binamızda öğle namazına müteakip tüm şehitlerimiz için Mevlit-i Şerif okutulacaktır. Akabinde yemek ikramımız olacaktır. Bu program Facebook üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır. Mevlit-i Şerif Mevlithan Ahmet Yücel Hoca tarafından okunacaktır.

ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN ÖNEMİ

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası´nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu´nun başkenti İstanbul´u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya´yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zaptetmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı´nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale Zaferi´nin üzerinden tam 104 yıl geçti. Dünya tarihine geçenen 18 Mart Çanakkale Zaferi Türk Tarihi´ndeki eşsiz zaferlerden biridir.

 250 BİN ŞEHİT VERDİK

Kocaman bir dünya savaşının sadece bir cephesi olsa da, Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu.490.000´e yakın askerle gelen işgalci kuvvetler,300.000´den fazla kayıp verdi. Buna karşılık Osmanlı tarafının 315.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehit oldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale sonucunda toplamda yarım milyondan fazla insan genç yaşta hayatını kaybetti.

Çanakkale Zaferi´nin 104.yıl dönümünde bu vatanı, bayrağı ve istiklali bizlere mukaddes bir emanet olarak bırakan Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere, geçmişten bugüne gerek istiklalimiz gerekse bölünmez bütünlüğümüzü müdafaa uğruna kendini feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ruhunuz şad olsun.

Çanakkale geçilmez dediler, geçilmedi!

Analar ağladı, oğullar savaştı.

Ne olursa olsun dediler, cepheye gittiler;

Analar ağladı, oğullar savaştı.

Kürdü, Türk´ü, lazı, çerkezi,

Kimi harbiyeli, kimi liseli.

Ağası da var çiftçiside,

La İlahe İllallah! diyerek savaştı hepsi,

En sonunda kazandılar bu büyük zaferi!

Bu haber 1742 kez okundu.

1.742 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.