Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

KADINLAR ÜRETECEK, AKSARAY GÜÇLENECEK

Aksaray Güncel - Ağustos 17, 2020 09:00 A A

Aksaray Valiliği öncülüğünde ekonomiye dahil olmayan kadın potansiyelimizi iş gücüne kazandırmak amacıyla kadınların kooperatifleşmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Aksaray ilimizin tarımsal üretim değeri yaklaşık 6 milyar TL olup ülke ekonomisine önemli bir destek sağlamaktadır. Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kırsal alanda yaşayan kadınlara ve yine şiddet gören kadınlara yönelik olarak mesleki deneyim ve tecrübe kazandırılması, girişimci yönlerinin arttırılması ve işgücü piyasası içerisinde aktif bir şekilde yer almalarını sağlamak amacıyla ilimizde kooperatiflerimizin yerel yönetimlerimizce desteklenerek kadın kooperatifi sayısının artırılması hedeflenmektedir. Bu manada Aksaray Valiliğince kadınlarımızın ekonomide bir aktör olarak yer almalarının sağlanması için kooperatifçilik çatısı altında işbirlikteliği oluşturmaları yönünde çalışmalarımız sürdürülmektedir.

Aksaray’da 14 Kadın Kooperatifi Kuruldu

Özellikle Kadın Kooperatiflerine yönelik olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlıklarımız’ın ciddi destekleri söz konusudur. Bu doğrultuda Aksaray Valiliği olarak “Kadınlar Üretecek, Aksaray Güçlenecek” mottosuyla kırılgan gruplar içerisinde yer alan kadınlarımızın kooperatifleşme yolunda desteklenerek ilimizde ilk etapta Hasandağı bölgesinde  köylerde yaşayan kadınların katılımlarıyla “Hasandağı Kadınları Kalkınma Kooperatifi” kuruldu. Sadece kadınların el emeklerinin ve yöresel ürünlerinin satışının gerçekleşmesi amacıyla bilabedel tahsis edilen alan, Kadın Kooperatifi uygulamaları açısından pilot bölge olacaktır. Aksaray Valiliği öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından İlimiz genelinde 14 yeni Kadın Kooperatifi kurulmuştur.

Kooperatifleşme Yolunda Kadın Zirvesi ve Çalıştayı Gerçekleşecek

Aksaray ilimizde Kadın Kooperatiflerinin sayısının artırılması ve desteklenmesi ile kadın istihdamı artırılacak, ev ekonomisine ciddi katkı sağlanacak, kadınlarımız işçi ve işveren olarak işgücü piyasası içerisinde daha belirgin şekilde yer alacaklardır. Hasandağı Kadınları Kalkınma Kooperatifi diğer kadın dernek ve kooperatiflerine de rol model olarak bölgede dezavantajlı gruplar içerisindeki kadın işsizliğinin azaltılmasında önemli katkı sunacaktır.

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan Telekonferansla Çalıştaya Katılacaklar

Aksaray Valiliği öncülüğünde kurum ve kuruluşlarımızın iş birlikteliğiyle 18.08.2020 tarihinde düzenlenecek olan “Kooperatifleşme Yolunda Kadın Zirvesi” çalıştayı İl Protokolü, kadın kooperatifleri, dernek ve STK’ların katılımıyla saat:10:00’da Aksaray Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Programa ayrıca Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN telekonferans sistemi ile katılacak olup ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığından Genel Müdürler katılacaklardır.

Program yöresel ürünlerin ve geleneksel el sanatlarının sergisi ve kooperatif otobüsünün uğurlanması ile sona erecektir.

Bu haber 1118 kez okundu.
1.118 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 09:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.