12° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KURAKLIK KAPIDA

Aksaray Güncel - Kasım 28, 2020 10:23 A A

İklim değişlikliği dünyayı bir taraftan kavururken ülkemizde kuraklık ve susuzluk kapıya dayandı.

Dünya bir sınavdan geçiyor. Bir taraftan virüs bir taraftanda susuzluk, Türkiye’nin özellikle büyük şehirlerinde susuzluk hat sayfaya ulaşırken Aksaray’da da durum farksız. Çiftçi tedirgin. Esnaf tedirgin, yatırımcı ise düşünceli.

Şimdi kuraklıkla bunların ne alakası var diye kendi kendinize soracaksınız. Bir ülkede verim olmazsa ne ihracat olr nede yatırım. Bakın yanı başımızdaki Konya ilinde son zamanlarda dev obruklar görülmeye başlandı. Bunun acaba nedeni ney diye sorarn oldumu. Çünkü Konya ovası tarıma elveri,şli bölgelerden biri. Zamanla bilinçsiz kulanılan yer altı sularının çekilmesiyle birlikte şimdilerde de dev obrukları sık sık görmeye başladık.

Kuraklık kapıda

Evet juraklık kapıya dayandı. Bakın İstanbul gibi büyük şehrin 2 veya 3 aylık suyunun kaldığı söylenirken ülkemizde göller, göletler ve akana dereler yavaş yavaş çekilmeye başladı. Buda susuzluğu kapıya dayadı.

Eskiden insanlar kuraklığın önüne gece bilmek için yağmur duasına çıkarlardı.  Şimdi ise ne yazık ki böyle bir gelenek yok. Gerek tarım çiftçisi gerekse hayvancılıkla geçimini kazanan çiftçilerimizin gözü kulağı hava durumu tahminine çevrildi. Oradan gelecek yağışlı hava tahmini çiftçilerimizin yüzünü güldürecek. Çiftçi mahsulünü ehem ekti hem kaldırdı. Ama şu gerçek ki çiftçilik her gecen gün kuraklık karşısında yenik duruma düşüyor. Allah sonumuzu hayır eyledsin. Bu gidiş iyi değil..

HABER MAHMUT ESKİL

Bu haber 814 kez okundu.
814 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 10:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.