15° Açık
  • EURO
  • DOLAR

ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR

Aksaray Güncel - Şubat 22, 2019 11:46 A A

Sanayici İş Adamı M. Ramazan Altınsoy ve Turimci Ramazan Ölmez organlarını bağışladılar ve . Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti- Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Birliğinin başlattığı organ bağış kampanyasına tam destek verdiler. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Eskil gelen bağışçılara niçin bu kampanyayı başlattıklarını şu şekilde açıkladı:

“O an öyle kritik, öyle acılı bir andır ki… Beyin ölümü gerçekleşmiştir. Hastanın organları sadece aletlerle ‘geçici’ olarak çalışmaktadır. Ve o an, karar verirsiniz.. İşte o an değil siz sağlıklıyken karar verin. Yakınlarınıza önemle bunu söyleyin. O acılı, zor ana bırakmayın bu kritik kararı.

– Organ bağışı, beyin ölümü kavramı üzerine kurulu. Beyin ölümü dendiği için insanlar bunu yanlış anlıyor. Vücudunuza gelen herhangi bir yaralanmanın etkisi sonucu beyin ortadan kalkarsa siz ölürsünüz. Teknoloji beyin ölümü ile diğer organların ölümü arasındaki süreyi açtı.

Örneğin beyni ağır hasar gören bir insanın beyni soluk al emrini veremez. Soluk alamaz, ölürsünüz.
Ama hastaneye yetişir ve makineye bağlanırsa beyin emir vermese de vücudun yapması gerekenleri makine yapar. Bunu canlılık olarak algılıyoruz. Lisanımızda bu durum için canlı terimi kullanılıyor.
Hâlâ canlı demek, yaşıyor demek değil.
En cahil insanın bile kafası kopmuş bir varlığın yaşayamayacağını bilmesi lazım. İşte beyin ölümü kavramı insanların o hali. Beden beynin gittiğinin farkında değil.

İlaçlarla bu hissettirilmiyor ve organlar canlı tutuluyor.
Kopardığınız bir çiçeği vazoya koyup canlılığını devam ettirmek gibi. Ama bir müddet sonra o çiçek solacak” dedi.

Bu haber 1194 kez okundu.
1.194 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 11:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.