13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

SAHİPSİZ HAYVANLAR ARTIK SAHİPSİZ DEĞİL

Aksaray Güncel - Ekim 6, 2020 08:48 A A

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Belediyesi ile imzaladıkları “Sahipsiz Hayvanlara Hizmet Protokolü”nün, verimli şekilde işleyen örnek bir işbirliği çalışması olduğunu söyledi.

Aksaray Belediyesi, 2019 yılında imzalanan ve sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve iyileştirilmesi çalışmalarını kapsayan protokol gereğince, ASÜ Veteriner Fakültesi’ne görüntüleme cihazı hibe etti. Belediye Başkanı Evren Dinçer ve ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Hayvan Hastanesi olarak kurgulanan Veteriner Fakültesi Ek Binasındaki klinikleri ve burada yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, kliniklerde sahipsiz ve sahipli hayvanların kısırlaştırma ve diğer türden tedavilerinin yapıldığını, Aksaray Belediyesi’nin hibe ettiği görüntüleme cihazı ve ekipmanlarla çalışmalardan alınan verimin daha da artacağını söyledi. Son beş yılda 455 sahipsiz hayvanın kısırlaştırıldığını ve tedavilerinin yapıldığını, bunun yanı sıra farklı kurumlar tarafından ASÜ’ye getirilen yaban hayvanların iyileştirmelerinin de yapıldığını ifade eden Prof. Darılmaz, “Sayın Belediye Başkanımıza ve Sayın Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. Kurumların işbirliği sayesinde sahipsiz hayvanlar artık sahipsiz değil” dedi. Belediye Başkanı Evren Dinçer böylesi önemli bir çalışmanın paydaşı olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, Rektör Şahin ise sokak hayvanlarının iyileştirilmelerine dair protokolün, kurumlar arası örnek bir işbirliği çalışması olduğuna dikkat çekti.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların muayene edildiği alanlar, görüntüleme odası, ameliyathane, acil müdahale odaları ve laboratuvarların olduğu kliniklerin gezilmesi esnasında Veteriner Fakültesi akademisyenleri, tedavi çalışmalarına dair bildiler aktardı. Programın ardından Başkan Dinçer, Rektör Şahin’i makamında ziyaret etti.

 

Bu haber 802 kez okundu.
802 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 08:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.