14° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ŞEHİTLER UNUTULMADI

Aksaray Güncel - Ekim 31, 2020 07:18 A A

Şehit mezarlarını ziyaret ettiler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıldönümü Aksaray’da düzenlenen törenle kutlanırken Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu beraberinde Belediye Başkanı Evren Dinçer, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Murat Bilgiç ile birlikte kutlama töreni sonrasında Aksaray Şehitliğini ziyaret etti.

Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için canını feda eden şehitler için dua eden Vali Aydoğdu ve beraberindeki heyet şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı. Vali Aydoğdu vatanı ve milleti için can veren şehitlerin hiçbir zaman unutulmayacağını ifade ederek şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı

Cumhuriyetin İlanının 97. Yıldönümü Aksaray’da 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Tören Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun tebrikleri kabulü ile başladı.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende bir konuşma yapan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu;  Cumhuriyet Bayramı’nın, yılda bir defa hatırlanıp, kutlanılacak bir bayram olmadığını, yılın her günü, nimetlerinden faydalanıp iliklerimize kadar hissedeceğimiz bir bayram olduğunu söyledi.

“Çünkü Cumhuriyet; yeni bir devlettir, bayraktır. Üstünde özgürce yaşadığımız vatandır. Cumhuriyet, aldığımız nefes, varlığımızı borçlu olduğumuz en büyük fazilettir” diyen Vali Aydoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: ” Şüphesiz, bugünlere kolay gelinmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, aziz Türk milletinin, yedi düvele karşı verdiği, destansı bir kahramanlık vardır. ‘Aç yaşarız. Susuz yaşarız. Ama vatansız yaşamayız, Ya istiklal ya ölüm.’ diye haykıran bir milletin çığlıkları vardır.” diye konuştu.

Konuşmasına ‘Yaşadığımız coğrafya, sürekli güçlü, tedbirli ve birlik olmayı bize şart kılıyor. En küçük bir zayıflık ya da tefrika, çok acı sonuçlar doğurabilir ’diyerek devam eden Vali Aydoğdu: “Onun için, Cumhuriyetin tüm değerlerini, çocuklarımıza, gençlerimize öğretmek, özümsetmek mecburiyetindeyiz. Aldığımız emaneti onlara devredeceğiz. Vatan sevgisi, dürüstlük, güzel ahlak, çalışkanlık, işini en iyi şekilde yapmak, yardımlaşmak onlara aşılayacağımız değerler olmalı. Biz, bütün Türk dünyasının ve İslam âleminin son kaleyiz. Bizim gidecek, sığınacak bir yerimiz yok. Güçlü olmak, güçlü kalmak kaderimiz. Bunu da ancak birbirimize sımsıkı sarılarak başarabiliriz. Ay yıldızlı al bayrak altında, tek millet, tek devlet gibi yüreklerimiz birlikte attıkça, Cumhuriyetimizi daha nice yüz yılar, bin yıllar yaşatırız. Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, onun silah arkadaşları, şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum”

Tören şiirlerin okunması ve düzenlenen spor yarışmalarında dereceye giren takımlara kupalarının verilmesi ile sona erdi.

Kovid-19 salgın tedbirleri alınarak gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programına Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özkan Doğru, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Baro Başkanı Ramazan Erhan Toprak, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Murat Bilgiç, siyasi parti temsilcileri ve gaziler katıldı.

Törenin ardından Vali Hamza Aydoğdu beraberinde Belediye Başkanı Evren Dinçer, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Murat Bilgiç ile birlikte Aksaray Şehitliğini ziyaret etti. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için canını feda eden şehitler için dua eden Vali Aydoğdu ve beraberindeki heyet şehitlerin mezarlarına gül ve karanfil bıraktı. Vali Aydoğdu vatanı ve milleti için can veren şehitlerin hiçbir zaman unutulmayacağını ifade ederek şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Bu haber 859 kez okundu.
859 Okunma sayısı
Aksaray Güncel - 07:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.